1/1

Zhāng Jì,  Zhāng Jì,  Zhāng Jì,
Ĉe la acera ponto An der Ahornbrücke Fēngqiáo Yè Pō
tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Hausmann

Nebulo nokte elspiriĝas nun kaj krepuskiĝas la duona lun’.

Die Nacht hat Nebel auf den Strom

gehaucht, in den der halbe Mond

verdämmernd taucht.

Yuè luò wū tí shuāng mǎn

tiān, jiāng fēng yú huǒ duì

chóumián. Gūsū chéng wài hán

shānsì, yèbàn zhōng shēng dào

kèchuán.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fajron

vidas mi, lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Von einem Feuer, das am Ufer loht, fällt Flackerlicht in mein verdecktes

Boot.

Ne dormas mi. Kornikoj krias

jen. De l’ meza nokto baldaŭ la al-

ven’.

Ich schlafe nicht. Gescheuchte

Krähen schrein. Es kann nicht weit bis Mitternacht

mehr sein.

De roka monaĥejo zumas so-

noril’, kaj poste ree regas nokt-

trankvil’.

Vom Felsenkloster hinter Gu-su

summt ein Glockenton herüber und ver-

stummt.

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-912-1822 (2013-07-27 09:13:31)

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-912-1821 (2014-04-07 17:43:18)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_( poet_from_Hubei) .

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Zhāng Jì.

Arg-912-1820 (2013-08-13 16:32:48)

Pri la poeto vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_ ( poet_from_Hubei) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=912&version-id=,1822,1821,1820