Inhaltsverzeichnis

Czesław Miłosz, Ty silna noc . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Czesław Miłosz, Ty silna noc  2/2

Czesław Miłosz,

Ty silna noc

Ty silna noc. Do ciebie nie dosięga ni płomień ust, ni chmur przejrzystych cień. Słyszętwój głos po ciemnych snu okręgach i świecisz tak, jakby nadchodził dzień.

Ty jesteś noc. W miłości le żąc z tobą odgadłem los i bojów przyszłych zło. Ominie plebs, a sława przejdzie obok i pryśnie muzyka jak butem tknięte szkło.

Wrogowie mocno są, a ziemia nazbyt wąska i ty, kochana, jesteś wierna jej. U ziemskich wód czarnego bzu gałązka, wiatrem przygnana z niewiadomych kniej.

Ogromna mądrość, dobroć niekobieca jest w twoich kruchych rękach, o Śmiertelna. I blask poznania na czole prześwieca: stulony księżyc, nirozwita pełnia.

Verkinto de tiu ĉi Pola poemo estas Czesław Miłosz (∗1911-06-30 – †2004-08-14).

Arg-739-1492 (2012-12-30 12:04:22)

Vidu ankau: http: // agataaa13. blog. pl/ 2004/ 09/ 09 w-nocy-mam-moc-najpiekniejszej-krolewny/ #comments .

http://www.poezio.net/version?poem-id=739&version-id=1492