1/2

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Maple Bridge Night Mooring  An der Ahornbrücke  Ĉe la acera ponto
tradukita de Zhao Yanchun  tradukita de Manfred Retzlaff

The moon setting, crows cawing, frost overfilling the skies, The maples riv’rside, lamps aboard, sad the fishermen’s eyes. The toll from the Cold Mountain Temple outside of Suchow Reaches my boat at midnight and floods my sleepless sorrow.

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Nebulo nokte elspiriĝas nun kaj krepuskiĝas la duona lun’.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fajron vidas mi, lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Ne dormas mi. Kornikoj krias jen. De l’ meza nokto baldaŭ la alven’.

De roka monaĥejo zumas sonoril’, kaj poste ree regas nokt-trankvil’.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “An der Ahornbrücke” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en la Anglan de Zhao Yanchun.

Arg-911-1824 (2013-07-27 10:23:29)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-911-1817 (2013-08-06 23:08:40)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_( poet_from_Hubei) .

Traduko de la Germana poemo “An der Ahornbrücke” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-911-1818 (2013-07-26 20:55:43)

Vidu ankaŭ: http: // www. google. com/ images? oe= utf 8&q= Mooring+ at+ night+ near+ the+ maple+ brid e&hl= de&sa= X&oi= image_result_group&ei= Xa_ yUd2_NufX4ASG1YDoAg&ved= 0CC0QsAQ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=911&version-id=1824,1817,1818