1/2

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,

Maple Bridge Night Mooring An der Ahornbrücke

Ĉe la acera ponto

tradukita de Zhao Yanchun tradukita de Manfred Retzlaff

The moon setting, crows cawing, frost

overfilling the skies, The maples riv’rside, lamps aboard, sad

the fishermen’s eyes. The toll from the Cold Mountain Temple

outside of Suchow Reaches my boat at midnight and floods

my sleepless sorrow.

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio

estas barita. Supozeble la aŭtoro deci-

dis tion.

Nebulo nokte elspiriĝas

nun kaj krepuskiĝas la duona

lun’.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fa-

jron vidas mi, lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Ne dormas mi. Kornikoj

krias jen. De l’ meza nokto baldaŭ

la alven’.

De roka monaĥejo zumas

sonoril’, kaj poste ree regas nokt-

trankvil’.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “An der Ahornbrücke” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en la Anglan de Zhao Yanchun.

Arg-911-1824 (2013-07-27 10:23:29)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-911-1817 (2013-08-06 23:08:40)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_ ( poet_from_Hubei) .

Traduko de la Germana poemo “An der Ahornbrücke” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-911-1818 (2013-07-26 20:55:43)

Vidu ankaŭ: http: // www. google. com/ images? oe= utf 8&q= Mooring+ at+ night+ near+ the+ maple+ brid e&hl= de&sa= X&oi= image_result_ group&ei= Xa_yUd2_ NufX4ASG1YDoAg&ved= 0CC0QsAQ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=911&version-id=1824,1817,1818