1/2

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
An der Ahornbrücke Ĉe la acera ponto Fēngqiáo Yè Pō Maple Bridge Night Mooring
tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Jì Zhāng  tradukita de Hugh Grigg

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas

barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Nebulo nokte elspiriĝas nun kaj krepuskiĝas la duona lun’.

Yuè luò wū tí shuāng mǎn

tiān, jiāng fēng yú huǒ duì

chóumián. Gūsū chéng wài hán shānsì, yèbàn zhōng shēng dào

kèchuán.

The moon descends, crows caw, frostiness fills the sky; riverside maples, fishermen’s lights, facing me in my

worried sleep. Ouside Gusu city lies Cold Mountain Temple; at midnight, the sound of bells reaches the ferries.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fajron vi-

das mi, lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Ne dormas mi. Kornikoj krias

jen. De l’ meza nokto baldaŭ la al-

ven’.

De roka monaĥejo zumas sono-

ril’, kaj poste ree regas nokt-

trankvil’.

…  …  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-911-1817 (2013-08-06 23:08:40)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_( poet_from_Hubei) .

Traduko de la Germana poemo “An der Ahornbrücke” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-911-1818 (2013-07-26 20:55:43)

Vidu ankaŭ: http: // www.

google. com/ images? oe= utf 8&q= Mooring+ at+ night+ near+ the+ maple+ brid e&hl= de&sa= X&oi= image_ result_group&ei= Xa_yUd2_ NufX4ASG1YDoAg&ved= 0CC0QsAQ .

Traduko de la Germana poemo “An der Ahornbrücke” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en ĉina de Jì Zhāng .

Arg-911-1819 (2013-08-19 12:33:18)

Vidu  ankaŭ:  http:

// eastasiastudent. net/ china/ wenyan/ zhang-ji-maple-bridge/ .

Traduko de la Germana poemo “An der Ahornbrücke” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en la Anglan de Hugh Grigg.

Arg-911-1823 (2013-07-27 09:27:49)

Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eastasiastudent. net/ about/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=911&version-id=1817,1818,1819,1823