1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
An der Ahornbrücke  Fēngqiáo Yè Pō  Ĉe la acera ponto
tradukita de Jì Zhāng  tradukita de Manfred Retzlaff

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Yuè luò wū tí shuāng mǎn tiān, jiāng fēng yú huǒ duì chóumián. Gūsū chéng wài hán shānsì, yèbàn zhōng shēng dào kèchuán.

Nebulo nokte elspiriĝas nun kaj krepuskiĝas la duona lun’.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fajron vidas mi, lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Ne dormas mi. Kornikoj krias jen. De l’ meza nokto baldaŭ la alven’.

De roka monaĥejo zumas sonoril’, kaj poste ree regas nokt-trankvil’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-911-1817 (2013-08-06 23:08:40)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_ Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_( poet_from_Hubei) .

Traduko de la Germana poemo “An der Ahornbrücke” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en ĉina de Jì Zhāng .

Arg-911-1819 (2013-08-19 12:33:18)

Vidu ankaŭ: http: // eastasiastudent. net/ china/ wenyan/ zhang-ji-maple-bridge/ .

Traduko de la Germana poemo “An der Ahornbrücke” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-911-1818 (2013-07-26 20:55:43)

Vidu ankaŭ: http: // www. google. com/ images? oe= utf 8&q= Mooring+ at+ night+ near+ the+ maple+ brid e&hl= de&sa= X&oi= image_result_group&ei= Xa_yUd2_NufX4ASG1YDoAg&ved= 0CC0QsAQ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=911&version-id=,1817,1819,1818