1/1

Wilhelm Busch,  Wilhelm Busch,
La stelo  Der Stern

tradukita de Manfredo Ratislavo

Se havas iu da inteligent’ Eĉ pli ol la magoj el la orient’, Kaj se opinius nun tiu, ke La stelon postsekvus li certe ne, Kristnaske nun kiam lumetoj mil Eklumas ĝojige en festa bril’, La stelo mirakla prilumas eĉ lin, Egale, ĉu li nun rimarkas ĝin, Surfalas tamen sur ties ĉi Prudentan vizaĝon afabla radi’.

Hätt’ einer auch fast Verstand

Als wie die drei Weisen aus dem Morgenland Und ließe sich dünken, er wäre wohl nie Dem Sternlein nachgereist wie sie. Dennoch wenn nun das Weihnachtsfest Seine Lichtchen wonniglich scheinen läßt, Fällt auch auf sein verständig Gesicht, Er mag es merken oder nicht, Ein freundlicher Strahl Des Wundersterns von dazumal.

Traduko de la Germana poemo “Der Stern” de Wilhelm Busch (∗1832-04-15 – †1908-01-09) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-12.07.

MR-410-1 / Arg-90-184 (2003-12-07 22:44:57)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Busch (∗1832-04-15 – †1908-01-09).

Arg-90-183 (2003-12-07 22:39:16)

http://www.poezio.net/version?poem-id=90&version-id=184,183