1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Das Mädchen auf dem Lotus-See  La knabino sur la lotusa lago

tradukita de Manfred Retzlaff

Das Grün des Kleids, das Grün der Blätter, mein Auge unterscheidet’s nicht. Wie eine Blüte unter Blüten ist ihr erhelltes Angesicht.

La verd’ de l’ rob’, de la folioj,

apenaŭ distingeblas ĝi. Samkiel floro inter floroj knabin’ aperas tiu ĉi.

Ich würde sie wohl kaum entdecken, ertönte nicht ihr leises Lied. Da seh’ ich, wie ihr Boot ganz langsam durch all die Lotusblumen zieht.

Apenaŭ mi ŝin ja malkovrus, se ne eksonus kant’ de ŝi. Tranaĝi tra l’ lotusoj tie boaton ŝian vidas mi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-906-1806 (2013-07-11 16:01:04)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo origine verkita de la ĉina poeto Wáng Chānglíng. Pri tiu poeto vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Wang_Changling .

Traduko de la Germana poemo “Das Mädchen auf dem Lotus-See” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-07.11.

Arg-906-1807 (2013-07-11 14:46:31)

http://www.poezio.net/version?poem-id=906&version-id=,1806,1807