1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Vorfrühling  Antaŭprintemp’  Vorfrühling  Antaŭprintempo
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Manfred Retzlaff

Hinter einer halbverfallnen Mauer blüht ein Pflaumenbaum trotz nächtlichem

Frost. Es ist von ferne zu sehen, dass es kein

Schnee ist, denn süßer Blumenduft weht heran.

Jen floras post duonfalinta mur’ prunarbo-branĉo malgraŭ nokta

frost’. Videblas fore, ke ne estas neĝ’, ĉar albloviĝas dolĉa flor-odor’.

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas ba-

rita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Malantaŭ muro preskaŭ disfalinta prun-arbo floras malgraŭ nokta

frost’. Videblas fore, ke ne estas neĝo, ĉar albloviĝas dolĉa flor-odoro.

Traduko de la Germana poemo “Vorfrühling” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-901-1878 (2013-11-22 18:33:36)

Wörtiche Rückübersetzung der Esperanto-Fassung.

Traduko de la Germana poemo “Vorfrühling” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2014-08-18.

Arg-901-2186 (2014-08-18 11:42:02)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-901-1797 (2013-08-06 23:14:15)

Verkita laŭ poemo de la ĉina poeto Wang An-Schi, Wáng Ānshí. Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wang_Anshi . Vidu ankaŭ: http: // www. mountainsongs. net/ poet_.php? id= 213 .

Traduko de la Germana poemo “Vorfrühling” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-06-01.

Arg-901-1798 (2013-06-09 10:13:59)

http://www.poezio.net/version?poem-id=901&version-id=1878,2186,1797,1798