1/1

Manfred Hausmann, Manfred Hausmann, Manfred Hausmann, Manfred Hausmann,

Vorfrühling  Antaŭprintemp’ Vorfrühling Antaŭprintempo

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Manfred Retzlaff

Hinter einer halbverfallnen

Mauer blüht ein Pflaumenbaum

trotz nächtlichem Frost.

Es ist von ferne zu sehen,

dass es kein Schnee ist, denn süßer Blumenduft

weht heran.

Jen floras post duon-

falinta mur’ prunarbo-branĉo

malgraŭ nokta frost’.

Videblas fore, ke ne

estas neĝ’, ĉar albloviĝas dolĉa

flor-odor’.

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi

versio estas barita.

Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Malantaŭ muro preskaŭ disfalinta prun-arbo floras malgraŭ nokta frost’.

Videblas fore, ke ne estas neĝo, ĉar albloviĝas dolĉa flor-odoro.

Traduko de la Germana poemo “Vorfrühling” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-901-1878 (2013-11-22 18:33:36)

Wörtiche Rückübersetzung der Esperanto-Fassung.

Traduko de la Germana poemo “Vorfrühling” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2014-08-18.

Arg-901-2186 (2014-08-18 11:42:02)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-901-1797 (2013-08-06 23:14:15)

Verkita laŭ poemo de la ĉina poeto Wang An-Schi, Wáng Ānshí. Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wang_Anshi . Vidu ankaŭ: http: // www. mountainsongs. net/ poet_.php? id= 213 .

Traduko de la Germana poemo “Vorfrühling” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-06-01.

Arg-901-1798 (2013-06-09 10:13:59)

http://www.poezio.net/version?poem-id=901&version-id=1878,2186,1797,1798