1/1

Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,

Nachtgedanken Pensoj en trankvila nokto Nachtgedanken

Jìng yè sī

tradukita de Manfred Hausmann tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de Wilhelm Grube

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi

versio estas barita.

Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Lito - antaŭ - hela - lu-

no - radio dubi - estas - tero - sur

- frosto levi - kapo - rigardi - he-

la - luno mallevi - kapo - pensi -

malnova - hejmlando Zu meiner Lagerstätte scheint licht der Mond herein, bedeckt mit fahlem Glanze wie kalter Reif den Rain. Ich heb das Haupt und blicke empor zum lichten Mond, drauf laß ich’s wieder sinken und denk der Heimat mein.

Chuáng qián míng yuè guāng Yĭ shì dì shàng shuāng Jŭ tóu wàng míng yuè Dī tóu sī gù xiāng

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-899-1791 (2013-08-06 23:13:25)

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-899-1793 (2013-07-09 13:00:25)

Laŭvorto Esperantigo de la origina ĉina teksto. Mi, Manfred Retzlaff, esperantigis tiun chi strofon laŭ la laŭvorta germanigo, kiu troviĝas en le vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Li_Bai .

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en la Germanan de Wilhelm Grube (∗1855-08-17 – †1908-07-02).

Arg-899-1794 (2013-06-05 19:28:24)

Pri la tradukinto Wilhelm Grube vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Grube .

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Bái Lĭ .

Arg-899-1789 (2013-07-25 14:59:02)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Li_ Bai . Tie estas indikita la ĉina origina tektso de tiu ĉi poemo. Vidu ankau: http: // www. chinese-poems. com/ lb4. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=899&version-id=1791,1793,1794,1789