1/1

Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,

Dum nokto kvieta Nachtgedanken Pensoj en trankvila nokto

Jìng yè sī

tradukita de William Auld tradukita de Wilhelm Grube tradukita de Manfredo Ratislavo

Mi vidis lunlu-

mon antaŭ kanapo

mia: ĉu frosto kovras

la teron? Mi levis la ka-

pon, rigardis sur mon-

to la lunon. Mi klinis la ka-

pon, kaj pensis pri

hejmo lontana.

Zu meiner Lagerstätte scheint licht der Mond herein, bedeckt mit fahlem Glanze wie kalter Reif den Rain. Ich heb das Haupt und blicke empor zum lichten Mond, drauf laß ich’s wieder sinken und denk der Heimat mein.

Lito - antaŭ - hela - luno

- radio dubi - estas - tero - sur -

frosto levi - kapo - rigardi - hela

- luno mallevi - kapo - pensi - malnova - hejmlando Chuáng qián míng yuè guāng Yĭ shì dì shàng shuāng Jŭ tóu wàng míng yuè Dī tóu sī gù xiāng

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en Esperanton de William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-899-1790 (2013-06-05 11:55:01)

Tiu ĉi poemtraduko troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Revuoj/ nlr/ nlr26/ LiPo/ kvietau. html .

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en la Germanan de Wilhelm Grube (∗1855-08-17 – †1908-07-02).

Arg-899-1794 (2013-06-05 19:28:24)

Pri la tradukinto Wilhelm Grube vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Grube .

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-899-1793 (2013-07-09 13:00:25)

Laŭvorto Esperantigo de la origina ĉina teksto. Mi, Manfred Retzlaff, esperantigis tiun chi strofon laŭ la laŭvorta germanigo, kiu troviĝas en le vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Li_Bai .

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Bái Lĭ .

Arg-899-1789 (2013-07-25 14:59:02)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Li_Bai . Tie estas indikita la ĉina origina tektso de tiu ĉi poemo. Vidu ankau: http: // www. chinese-poems. com/ lb4. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=899&version-id=1790,1794,1793,1789