1/1

Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,

Jìng yè sī Nachtgedanken Dum nokto kvieta

tradukita de Wilhelm Grube tradukita de William Auld

Chuáng qián míng yuè

guāng Yĭ shì dì shàng shuāng Jŭ tóu wàng míng yuè Dī tóu sī gù xiāng Zu meiner Lagerstätte scheint licht der Mond

herein, bedeckt mit fahlem Glanze wie kalter Reif

den Rain. Ich heb das Haupt und blicke empor zum

lichten Mond, drauf laß ich’s wieder sinken und denk der

Heimat mein.

Mi vidis lunlumon antaŭ kanapo mia: ĉu frosto kovras la te-

ron? Mi levis la kapon, rigardis sur monto la lu-

non. Mi klinis la kapon, kaj pensis pri hejmo lon-

tana.

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Bái Lĭ .

Arg-899-1789 (2013-07-25 14:59:02)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Li_Bai . Tie estas indikita la ĉina origina tektso de tiu ĉi poemo. Vidu ankau: http: // www. chinese-poems. com/ lb4. html .

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en la Germanan de Wilhelm Grube (∗1855-08-17 – †1908-07-02).

Arg-899-1794 (2013-06-05 19:28:24)

Pri la tradukinto Wilhelm Grube vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Grube .

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en Esperanton de William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-899-1790 (2013-06-05 11:55:01)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Revuoj/ nlr/ nlr26/ LiPo/ kvietau. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=899&version-id=1789,1794,1790