1/1

Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,
Jìng yè sī  Pensoj en trankvila nokto Dum nokto kvieta Nachtgedanken
übersetzt von Manfredo Ratislavo  übersetzt von William Auld übersetzt von Wilhelm Grube

Chuáng qián míng yuè

guāng Yĭ shì dì shàng shuāng Jŭ tóu wàng míng yuè Dī tóu sī gù xiāng Lito - antaŭ - hela - luno - radio dubi - estas - tero - sur - frosto levi - kapo - rigardi - hela - luno mallevi - kapo - pensi - malnova - hejm-

lando Mi vidis lunlumon antaŭ kanapo mia: ĉu frosto kovras la teron? Mi levis la kapon, rigardis sur monto la lunon. Mi klinis la kapon, kaj pensis pri hejmo lonta-

na.

Zu meiner Lagerstätte scheint licht der Mond her-

ein, bedeckt mit fahlem Glanze wie kalter Reif den

Rain. Ich heb das Haupt und blicke empor zum lichten

Mond, drauf laß ich’s wieder sinken und denk der Heimat

mein.

Verfasser dieses ĉinaGedichtes ist Bái Lĭ .

Arg-899-1789 (2013-07-25 14:59:02)

Pri  la  poeto  vi-
du  la  vikipediejon

http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Li_Bai . Tie estas indikita la ĉina origina tektso de tiu ĉi poemo. Vidu ankau: http: // www. chinese-poems. com/ lb4. html .

Übersetzung des ĉinaGedichtes “Jìng yè sī” von Bái Lĭ ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-899-1793 (2013-07-09 13:00:25)

Laŭvorto Esperantigo de la origina ĉina teksto. Mi, Manfred Retzlaff, esperantigis tiun chi strofon laŭ la laŭvorta germanigo, kiu troviĝas en le vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Li_Bai .

Übersetzung des ĉinaGedichtes “Jìng yè sī” von Bái Lĭ ins Esperanto durch William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-899-1790 (2013-06-05 11:55:01)

Tiu  ĉi  poem-traduko
troviĝas  en  http:

// donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Revuoj/ nlr/ nlr26/ LiPo/ kvietau. html .

Übersetzung des ĉinaGedichtes “Jìng yè sī” von Bái Lĭ ins Deutsche durch Wilhelm Grube (∗1855-08-17 – †1908-07-02).

Arg-899-1794 (2013-06-05 19:28:24)

Pri la tradukinto Wilhelm Grube vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_ Grube .

http://www.poezio.net/version?poem-id=899&version-id=1789,1793,1790,1794