1/1

Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,  Bái Lĭ ,

Jìng yè sī Pensoj en trankvila nokto Dum nokto kvieta Nachtgedanken Gedanken in einer stillen Nacht

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de William Auld tradukita de Wilhelm Grube

tradukita de N. N. 66

Chuáng qián míng

yuè guāng Yĭ shì dì shàng

shuāng Jŭ tóu wàng míng

yuè Dī tóu sī gù xiāng Lito - antaŭ - hela - luno - radio dubi - estas - tero - sur - frosto levi - kapo - rigardi - hela - luno mallevi - kapo - pensi - malnova

- hejmlando Mi vidis lunlumon antaŭ kanapo mia: ĉu frosto kovras la te-

ron? Mi levis la kapon, rigardis sur monto la

lunon. Mi klinis la kapon, kaj pensis pri hejmo

lontana.

Zu meiner Lagerstätte scheint licht der

Mond herein, bedeckt mit fahlem Glanze wie kalter

Reif den Rain. Ich heb das Haupt und blicke empor zum

lichten Mond, drauf laß ich’s wieder sinken und denk

der Heimat mein.

Bett - vor - hell - Mond -

Strahl Zweifeln - ist - Erde - auf -

Frost heben - Kopf - blicken - hell

- Mond senken - Kopf - denken - alt

- Heimat

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Bái Lĭ .

Arg-899-1789 (2013-07-25 14:59:02)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Li_Bai . Tie estas indikita la ĉina origina tektso de tiu ĉi poemo. Vidu ankau: http: // www. chinese-poems. com/ lb4. html .

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-899-1793 (2013-07-09 13:00:25)

Laŭvorto Esperantigo de la origina ĉina teksto. Mi, Manfred Retzlaff, esperantigis tiun chi strofon laŭ la laŭvorta germanigo, kiu troviĝas en le vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Li_Bai .

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en Esperanton de William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-899-1790 (2013-06-05 11:55:01)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Revuoj/ nlr/ nlr26/ LiPo/ kvietau. html .

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en la Germanan de Wilhelm Grube (∗1855-08-17 – †1908-07-02).

Arg-899-1794 (2013-06-05 19:28:24)

Pri la tradukinto Wilhelm Grube vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Grube .

Traduko de la ĉina poemo “Jìng yè sī” de Bái Lĭ en la Germanan de N. N. 66.

Arg-899-1792 (2013-06-05 16:55:20)

Laŭvorta germanigo de la origina ĉina-lingva teksto. La teksto troviĝas en http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Li_Bai .

http://www.poezio.net/version?poem-id=899&version-id=1789,1793,1790,1794,1792