1/5

Paul Gerhardt,  Paul Gerhardt,
Eksteren iru, mia kor’  Geh aus, mein Herz

tradukita de Manfred Retzlaff

1. Eksteren iru, mia kor’ kaj vidu, kiel la Sinjor’ vin estas regalinta. Rigardu la ĝardenon vi kaj vidu, kiel bele ĝi sin estas ornaminta.

1) Geh aus, mein Herz, und suche Freud in dieser lieben Sommerzeit an deines Gottes Gaben; schau an der schönen Gärten Zier und siehe, wie sie mir und dir sich ausgeschmücket haben, sich ausgeschmücket haben.

2. La arboj plenas de frondar’, sin kovras ankaŭ la kampar’ per bela, verda vesto. Narciso, rozo kaj lili’ pli belas ja, eĉ multe pli^{3} ol ĉiu rob’ de festo.

2) Die Bäume stehen voller Laub, das Erdreich decket seinen Staub mit einem grünen Kleide; Narzissus und die Tulipan, die ziehen sich viel schöner an als Salomonis Seide, als Salomonis Seide.

3. En la aeron svingas sin alaŭdo kaj el la ravin’ kolombo al la nesto. La talentita najtingal’ belege kentas en la val’, ĝi estas ĉarma besto.

3) Die Lerche schwingt sich in die Luft, das Täublein fliegt aus seiner Kluft und macht sich in die Wälder; die hochbegabte Nachtigall ergötzt und füllt mit ihrem Schall Berg, Hügel, Tal und Felder, Berg, Hügel, Tal und Felder.

…  …

3aŭ. pli bele vestas sin, eĉ pli ol Salomon’ por festo

2/5

4. Konstruas neston cikoni’, kaj la kokino, estas ĝi kun la idar’ survoje. La kapreolo el la alt’, la cervo kun rapida salt’ malsupren venas ĝoje.

4) Die Glucke führt ihr Völklein aus, der Storch baut und bewohnt sein Haus, das Schwälblein speist die Jungen, der schnelle Hirsch, das leichte Reh ist froh und kommt aus seiner Höh ins tiefe Gras gesprungen, ins tiefe Gras gesprungen.

5. Rivero fluas tra la land’, ornamas sin ĉe sia rand’ per ombro-riĉaj plantoj. Dometoj staras apud ĝi,^{4} aŭdeblas kelka ĝoja kri’ kaj kelkaj belaj kantoj.

5) Die Bächlein rauschen in dem Sand und malen sich an ihrem Rand mit schattenreichen Myrten; die Wiesen liegen hart dabei und klingen ganz vom Lustgeschrei der Schaf und ihrer Hirten, der Schaf und ihrer Hirten.

6. La laborema abelar’ negoce flugas tra l’ herbar’, serĉadas la mielon. La forta suk’ de l’ vinberuj’ fortigas la branĉaron tuj, plenigas ĉiun ĉelon.

6) Die unverdroßne Bienenschar fliegt hin und her, sucht hier und da ihr edle Honigspeise; des süßen Weinstocks starker Saft bringt täglich neue Stärk und Kraft in seinem schwachen Reise, in seinem schwachen Reise.

…  …

4aŭ: Herbejoj kuŝas apud ĝi,

3/5

7. Tritiko kreskas sur kampar’, pri tio ĝojas la homar’ kaj laŭdas la bonecon de tiu, kiu per donac’ regalas ĉiam nin sen lac’ kaj kreis ĉi riĉecon.

7) Der Weizen wächset mit Gewalt; darüber jauchzet jung und alt und rühmt die große Güte des, der so überfließend labt und mit so manchem Gut begabt das menschliche Gemüte, das menschliche Gemüte.

8. Mi mem ripozi povas ne, la granda far’ de Dio tre vigligas miajn sensojn. Kunkantas mi kun la natur’ kaj lasas el la koro nur elflui miajn pensojn.

8) Ich selber kann und mag nicht ruhn, des großen Gottes großes Tun erweckt mir alle Sinnen; ich singe mit, wenn alles singt, und lasse, was dem Höchsten klingt, aus meinem Herzen rinnen, aus meinem Herzen rinnen.

9. Aĥ, - pensas mi - se estas nun tiele bele sub la sun’, sur tiu ter’ mizera, kiele estos ĝi ĉe vi, en la ĉiel’, ho kara Di’, en la transej’ mistera!

9) Ach, denk ich, bist du hier so schön und läßt du’s uns so lieblich gehn auf dieser armen Erden: was will doch wohl nach dieser Welt dort in dem reichen Himmelszelt und güldnen Schlosse werden, und güldnen Schlosse werden!

10 Ho, kia ĝoj’ kaj luma hel’ estados ja en la ĉiel’! Kaj kiel ĝi sonados, se la multnombra anĝelar’ per laŭta voĉ’ laŭ la psalmar’ kantados kaj laŭdados!

10) Welch hohe Lust, welch heller Schein wird wohl in Christi Garten sein! Wie muß es da wohl klingen, da so viel tausend Seraphim mit unverdroßnem Mund und Stimm ihr Halleluja singen, ihr Halleluja singen.

…  …

4/5

11. Se estus mi, se starus mi, ho dolĉa Dio, jam ĉe Vi, mi portus palm-foliojn, honoron donus mi al vi, kun la anĝeloj kantus mi plej belajn melodiojn.

11) O wär ich da! O stünd ich schon, ach süßer Gott, vor deinem Thron und trüge meine Palmen: so wollt ich nach der Engel Weis erhöhen deines Namens Preis mit tausend schönen Psalmen, mit tausend schönen Psalmen.

12. Ser ĉar ankoraŭ tie ĉi en korpa jugo estas mi, mi tamen ne silentu. Kaj mia koro laŭdu Vin, neniam mi forgesu ĝin, mi ĉiam ĝin atentu.

12) Doch gleichwohl will ich, weil ich noch hier trage dieses Leibes Joch, auch nicht gar stille schweigen; mein Herze soll sich fort und fort an diesem und an allem Ort zu deinem Lobe neigen, zu deinem Lobe neigen.

13. Min helpu kaj min benu Vi per Via graco, kara Di’, por ke mi ekburĝonu. Kaj faru, ke per Via grac’ mi kredu vere kaj sen lac’ de l’ kredo fruktojn donu.

13) Hilf mir und segne meinen Geist mit Segen, der vom Himmel fleußt, daß ich dir stetig blühe; gib, daß der Sommer deiner Gnad in meiner Seele früh und spat viel Glaubensfrüchte ziehe, viel Glaubensfrüchte ziehe.

14. Ho faru, mia kara Di’, ke funde la spirit’ de Vi en mi enradikiĝu. Kaj faru, ke je Via glor’ en Via ĝardenego flor’ por ĉiam mi fariĝu.

14) Mach in mir deinem Geiste Raum, daß ich dir werd ein guter Baum, und laß mich Wurzel treiben. Verleihe, daß zu deinem Ruhm ich deines Gartens schöne Blum und Pflanze möge bleiben, und Pflanze möge bleiben.

…  …

5/5

15. Elektu min por la ĝarden’ de l’ paradizo kaj de l’ ben’ je mia lasta horo! Mi volas servi tie ĉi, kaj post la vivo nur al Vi, eterne, ho Sinjoro!

15) Erwähle mich zum Paradeis und laß mich bis zur letzten Reis an Leib und Seele grünen, so will ich dir und deiner Ehr allein und sonsten keinem mehr hier und dort ewig dienen.

Traduko de la Germana poemo “Geh aus, mein Herz” de Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1983-09-09.

Arg-894-1779 (2013-05-26 09:45:47)

Pri la poeto Paul Gerhardt vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Gerhardt . La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= Znb72JO2-oM .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27), publikigita 1653.

Arg-894-1778 (2013-05-26 09:39:32)

Kanto n-ro 371 de la germana “Evangelia Eklezia Kantlibro”. Siehe auch: http: // www. liederdatenbank. de/ song/ 207 und http: // www. liederprojekt. org/ lied29195. html . Melodie: Augustin Harder (1775-1813), bearbeitet von Friedrich Heinrich Eickhoff (1807-1880).