1/1

Hermann Schmidt,  Hermann Schmidt,  Hermann Schmidt,
Hat uur hārefst  Fariĝas aŭtuno  Es wird Herbst
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Hermann Schmidt

Uastenwinj wesket aur weeter en wul’, Sjungt döör di raiter sa iir en sa kuul, Aanket fan storem, fan wunter en sne, Diisig di locht en sa jemsk en sa gre.

Blovas malvarme el la orient’ Super kamparo kaj maro la vent’, Kantas ĝemante tra l’ griza malklar’ De la aero, samkiel la mar’.

Ostwind fährt hin über Wiesen und Meer, Singt durchs Riedgras, so kalt und so leer, Ächzt von den Stürmen, dem Winter, dem Schnee, Trübe die Luft und so grau wie die See.

Swaar dit da lastet üp hart en üp siil, Nönt es muar makelk tö ruu en tö wiil. En dach tair en läängen sa wilj en sa wial Ark hārefst mi ruuluas tö uasterkant dial.

Peze animon kaj koron nun ĝi Premas, tristigas ja min tio ĉi. Tamen kun ia tre forta dezir’ Tiras min al la vad-maro sopir’.

Ach, wie auf Herzen und Seelen das drückt. Nichts, was gelassen und ruhig jetzt glückt. Dennoch voll Sehnsucht, mit ruhlosem Sinn, Zieht es im Herbst mich zum Wattenmeer hin.

Verkinto de tiu ĉi Frisa poemo estas Hermann Schmidt (∗1901-11-10 – †1979-03-10).

Arg-87-174 (2003-12-15 20:38:12)

Die Veröffentlichung des Gedichtes in dieser Internetzdatenbank erfolgt mit freundlicher Genehmigung von Frau Ose Cohnen, Hebbelweg 3, D-25980 Westerland/Sylt, der Tochter des Verfassers Hermann Schmidt. Frau Ose Cohnen hat mir, Manfred Retzlaff, diese Genehmigung fernmündlich am 15. Dezember 2003 erteilt.

Traduko de la Frisa poemo “Hat uur hārefst” de Hermann Schmidt (∗1901-11-10 – †1979-03-10) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-11-17.

Arg-87-176 (2003-12-15 21:10:34)

La publikigo de la originaj frisa kaj germana versioj kaj de la Esperantigo okazas kun afabla permeso de sinjorino Ose Cohnen (Hebbelstr. 3, D-25980 Westerland/Sylt), la filino de la poeto. Ŝi donis al mi, Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff), en 2003-12-15 telefone la permeson de publikigo.

Traduko de la Frisa poemo “Hat uur hārefst” de Hermann Schmidt (∗1901-11-10 – †1979-03-10) en la Germanan de Hermann Schmidt (∗1901-11-10 – †1979-03-10).

Arg-87-175 (2003-12-15 20:32:11)

La poeto Hermann Schmidt faris tiun ĉi tradukon en la germanan lingvon mem. Der Verfasser der sylterfriesischen Urfassung hat diese Übertragung in Deutsche selbst verfasst. Die Veröffentlichung in dieser Internetzdatenbank erfolgt mit freundlicher Genehmigung von Frau Ose Cohnen, Hebbelweg 3, D-25980 Westerland/Sylt, der Tochter des Verfassers Hermann Schmidt.

http://www.poezio.net/version?poem-id=87&version-id=174,176,175