1/1

Hermann Schmidt,  Hermann Schmidt,  Hermann Schmidt,
Hat uur hārefst  Fariĝas aŭtuno Es wird Herbst

tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de Hermann Schmidt

Uastenwinj wesket aur weeter

en wul’, Sjungt döör di raiter sa iir en

sa kuul, Aanket fan storem, fan wunter

en sne, Diisig di locht en sa jemsk en

sa gre.

Blovas malvarme el la ori-

ent’ Super kamparo kaj maro

la vent’, Kantas ĝemante tra l’ gri-

za malklar’ De la aero, samkiel la

mar’.

Ostwind fährt hin über Wiesen und

Meer, Singt durchs Riedgras, so kalt und

so leer, Ächzt von den Stürmen, dem Win-

ter, dem Schnee, Trübe die Luft und so grau wie die

See.

Swaar dit da lastet üp hart en

üp siil, Nönt es muar makelk tö ruu

en tö wiil. En dach tair en läängen sa wilj

en sa wial Ark hārefst mi ruuluas tö ua-

sterkant dial.

Peze animon kaj koron

nun ĝi Premas, tristigas ja min

tio ĉi. Tamen kun ia tre forta de-

zir’ Tiras min al la vad-maro

sopir’.

Ach, wie auf Herzen und Seelen das

drückt. Nichts, was gelassen und ruhig jetzt

glückt. Dennoch voll Sehnsucht, mit ruhlo-

sem Sinn, Zieht es im Herbst mich zum Wat-

tenmeer hin.

Verkinto de tiu ĉi Frisa poemo estas Hermann Schmidt (∗1901-11-10 – †1979-03-10).

Arg-87-174 (2003-12-15 20:38:12)

Die Veröffentlichung des Gedichtes in dieser Internetzdatenbank erfolgt mit freundlicher Genehmigung von Frau Ose Cohnen, Hebbelweg 3, D-25980 Westerland/Sylt, der Tochter des Verfassers Hermann Schmidt. Frau Ose Cohnen hat mir, Manfred Retzlaff, diese Genehmigung fernmündlich am 15. Dezember 2003 erteilt.

Traduko de la Frisa poemo “Hat uur hārefst” de Hermann Schmidt (∗1901-11-10 – †1979-03-10) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-11-17.

Arg-87-176 (2003-12-15 21:10:34)

La publikigo de la originaj frisa kaj germana versioj kaj de la Esperantigo okazas kun afabla permeso de sinjorino Ose Cohnen (Hebbelstr. 3, D-25980 Westerland/Sylt), la filino de la poeto. Ŝi donis al mi, Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff), en 2003-12-15 telefone la permeson de publikigo.

Traduko de la Frisa poemo “Hat uur hārefst” de Hermann Schmidt (∗1901-11-10 – †1979-03-10) en la Germanan de Hermann Schmidt (∗1901-11-10 – †1979-03-10).

Arg-87-175 (2003-12-15 20:32:11)

La poeto Hermann Schmidt faris tiun ĉi tradukon en la germanan lingvon mem. Der Verfasser der sylterfriesischen Urfassung hat diese Übertragung in Deutsche selbst verfasst. Die Veröffentlichung in dieser Internetzdatenbank erfolgt mit freundlicher Genehmigung von Frau Ose Cohnen, Hebbelweg 3, D-25980 Westerland/Sylt, der Tochter des Verfassers Hermann Schmidt.

http://www.poezio.net/version?poem-id=87&version-id=174,176,175