1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
La tri reĝoj  Die drei Könige

tradukita de Manfredo Ratislavo

El la “Libro de la kantoj”, La reveno, XXXVII  Aus dem “Buch der Lieder”, Die Heimkehr, XXXVII

La sanktaj Tri Reĝoj el la orient’, Demandis en ĉiuj urbetoj: “Kie estas la voj’ al Betlehem’, Vi karaj geknabetoj?”

Die heilgen drei Könige aus Morgenland, Sie frugen in jedem Städtchen: Wo geht der Weg nach Bethlehem, Ihr lieben Buben und Mädchen?

Sed ĉiuj homoj ne sciis ĝin, La reĝoj do pluiris; Gvidis ilin lumanta stel’, Kaj tiu ilin altiris.

Die Jungen und Alten, sie wußten es nicht, Die Könige zogen weiter; Sie folgtem einem goldenen Stern, Der leuchtete lieblich und heiter.

Ĝi montris la domon de Jozef’, Ili estis enirintaj; La bovo bruis, kriis la infan’, La reĝoj estas kantintaj.

Der Stern blieb stehn über Josephs Haus, Da sind sie hineingegangen; Das Öchslein brüllte, das Kindlein schrie, Die heilgen drei König sangen.

Traduko de la Germana poemo “Die drei Könige” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-878-1759 (2013-04-11 14:38:41)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-878-1758 (2013-04-11 13:26:11)

Siehe auch: http: // www. staff. uni-mainz. de/ pommeren/ Gedichte/ BdL/ Heimk-37. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=878&version-id=,1759,1758