1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Die drei Könige  La tri reĝoj

tradukita de Manfredo Ratislavo

Aus dem “Buch der Lieder”, Die Heimkehr, XXXVII  El la “Libro de la kantoj”, La reveno, XXXVII

Die heilgen drei Könige aus Morgenland, Sie frugen in jedem Städtchen: Wo geht der Weg nach Bethlehem, Ihr lieben Buben und Mädchen?

La sanktaj Tri Reĝoj el la orient’, Demandis en ĉiuj urbetoj: “Kie estas la voj’ al Betlehem’, Vi karaj geknabetoj?”

Die Jungen und Alten, sie wußten es nicht, Die Könige zogen weiter; Sie folgtem einem goldenen Stern, Der leuchtete lieblich und heiter.

Sed ĉiuj homoj ne sciis ĝin, La reĝoj do pluiris; Gvidis ilin lumanta stel’, Kaj tiu ilin altiris.

Der Stern blieb stehn über Josephs Haus, Da sind sie hineingegangen; Das Öchslein brüllte, das Kindlein schrie, Die heilgen drei König sangen.

Ĝi montris la domon de Jozef’, Ili estis enirintaj; La bovo bruis, kriis la infan’, La reĝoj estas kantintaj.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-878-1758 (2013-04-11 13:26:11)

Siehe auch: http: // www. staff. uni-mainz. de/ pommeren/ Gedichte/ BdL/ Heimk-37. html .

Traduko de la Germana poemo “Die drei Könige” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-878-1759 (2013-04-11 14:38:41)

http://www.poezio.net/version?poem-id=878&version-id=,1758,1759