1/2

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ode a Samarcanda Odo al Samarkando Ode to Samarkand

übersetzt von Carlo Minnaja übersetzt von Manfred Retzlaff

übersetzt von Malcolm Jones

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

Argiope Information: Aufgrund urheberrechtlicher

Bedenken ist die Anzeige dieser Version un-

terbunden.

Mi kantas al vi, ho Samar-

kand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel

juna. Vi estas konata en la tuta

mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin

ami.

I sing of you, oh, Samarkand’! Your wondrous features win my

praises. And your dear heart - the Regi-

stan - seems young to me and never ages.

Profeto vin iam antaŭvidis En sonĝo antaŭ longa, longa

tempo, Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Its steady beating Ulughbek could sense beneath the constella-

tions. Oh, Samarkand! Immortal pick of mighty Tamerlan’s creations.

Kaj viaj sanktaj haloj, trezo-

rejo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

Madrasses are your sacred

schools, which cultivate the arts and lear-

ning. Their beauty overcomes time’s ru-

les by centuries into moments tur-

ning.

Tie ĉi la poeto Navoi Estas kantinta pri amo kaj

forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ ne-

niam En tiu lando tute estas for-

sonintaj.

Here the great Navoi’s verse, so full of love and strong emotion, is cherished by your populace, made happy by its inspiration.

…  …  …

2/2

La kupoloj de la minaretoj

tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la

steloj. Per la dekoro de iliaj orna-

moj Ili salutas ĉiun jam de fore.

The domes of minarets stand

proud - like day-time stars in clear sky shi-

ning: so pure the blue, without a cloud and fine the spires in art combi-

ning.

Ho Samarkand, urbo de l’

saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj

moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu di-

ras, Ke en la mondo li vidis neni-

on pli belan.

Oh, Samarkand! You’re wise

through age, with mosques and churches closely

neighboured. For those who love you, the

world’s stage has no town better nor more fa-

voured.

Ho Samarkand, floru kaj pro-

speru! Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompa-

nu!

Oh, Samarkand! Live long and

thrive, be glorified by each good action! And while eternity’s your prize, be here our lasting benefaction.

Übersetzung des russischen Gedichtes “Oда Самарканду” von Ирина Саверьевна Алексеева ins itala durch Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_Minnaja .

Übersetzung des russischen Gedichtes “Oда Самарканду” von Ирина Саверьевна Алексеева ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) in 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)

Übersetzung des russischen Gedichtes “Oда Самарканду” von Ирина Саверьевна Алексеева ins Englische durch Malcolm Jones.

Arg-860-2037 (2014-10-16 20:52:12)

Tiu ĉi poem-angligo aperis en 2013 en libro “Oда Самарканду” (= Odo por Samarkando). Sinjoro Malcolm Jones, kiu angligis la poemon, estas brita esperantisto. Lia adreso troviĝas en la UEA-jarlibro de la jaro 2014 sur paĝo 126.

http://www.poezio.net/version?poem-id=860&version-id=2206,1736,2037