1/2

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ode to Samarkand  Odo al Samarkando Ode a Samarcanda
translated by Malcolm Jones  translated by Manfred Retzlaff translated by Carlo Minnaja

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

I sing of you, oh, Samarkand’! Your wondrous features win my

praises. And your dear heart - the Registan

- seems young to me and never ages.

Mi kantas al vi, ho Samar-

kand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel

juna. Vi estas konata en la tuta

mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin

ami.

Argiope information:

The view of this version is

restricted. Presumably there are copy-

right issues.

Its steady beating Ulughbek could sense beneath the constella-

tions. Oh, Samarkand! Immortal pick of mighty Tamerlan’s creations.

Profeto vin iam antaŭvidis En sonĝo antaŭ longa, longa

tempo, Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Madrasses are your sacred schools, which cultivate the arts and lear-

ning. Their beauty overcomes time’s ru-

les by centuries into moments turning.

Kaj viaj sanktaj haloj, trezo-

rejo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

Here the great Navoi’s verse, so full of love and strong emotion, is cherished by your populace, made happy by its inspiration.

Tie ĉi la poeto Navoi

Estas kantinta pri amo kaj

forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ ne-

niam En tiu lando tute estas forson-

intaj.

…  …  …

2/2

The domes of minarets stand

proud - like day-time stars in clear sky shi-

ning: so pure the blue, without a cloud and fine the spires in art combi-

ning.

La kupoloj de la minaretoj tie

ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la

steloj. Per la dekoro de iliaj ornamoj Ili salutas ĉiun jam de fore.

Oh, Samarkand! You’re wise

through age, with mosques and churches closely

neighboured. For those who love you, the world’s

stage has no town better nor more favou-

red.

Ho Samarkand, urbo de l’

saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj mos-

keoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu di-

ras, Ke en la mondo li vidis nenion

pli belan.

Oh, Samarkand! Live long and

thrive, be glorified by each good action! And while eternity’s your prize, be here our lasting benefaction.

Ho Samarkand, floru kaj pro-

speru! Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

Translation of the Russian poem “Oда Самарканду” by Ирина Саверьевна Алексеева into English by Malcolm Jones.

Arg-860-2037 (2014-10-16 20:52:12)

Tiu ĉi poem-angligo aperis en 2013 en libro “Oда Самарканду” (= Odo por Samarkando). Sinjoro Malcolm Jones, kiu angligis la poemon, estas brita esperantisto. Lia adreso troviĝas en la UEA-jarlibro de la jaro 2014 sur paĝo 126.

Translation of the Russian poem “Oда Самарканду” by Ирина Саверьевна Алексеева into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)

Translation of the Russian poem “Oда Самарканду” by Ирина Саверьевна Алексеева into itala by Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов .

– Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_Minnaja .

http://www.poezio.net/version?poem-id=860&version-id=2037,1736,2206