1/3

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ode to Samarkand Odo al Samarkando Ode für Samarkand

Odo al Sa- markando

tradukita de Malcolm Jones tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Vladimir Masalkin

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

I sing of you, oh, Samar-

kand’! Your wondrous features

win my praises. And your dear heart - the

Registan - seems young to me and ne-

ver ages.

Mi kantas al vi, ho Sa-

markand’ Tiun ĉi kanton. Vi re-

stis tiel juna. Vi estas konata en la

tuta mondo. Kiu vin vidis, tiuj de-

vas vin ami.

Ich singe dir, o Samar-

kand, Dies Lied. Du bist so

jung geblieben. Du bist in aller Welt

bekannt. Wer dich gesehn, der

muss dich lieben.

Mi kantas vin, ho, Samarkand’

Kaj laŭdas mi aspekton sunan!

Kaj vian koron —

Registan’ — Mi ĉiam pretas

nomi juna.

Its steady beating Ulugh-

bek could sense beneath the

constellations. Oh, Samarkand! Immortal

pick of mighty Tamerlan’s crea-

tions.

Profeto vin iam an-

taŭvidis En sonĝo antaŭ longa,

longa tempo, Kaj Temerlan’ vin

konstruis En via tuta majesteco.

Ein Seher hat dich

einst geschaut Im Traum vor langer,

langer Zeit, Und Tamerlan hat dich

gebaut In deiner ganzen Herr-

lichkeit.

Korbaton ĝian

sub stelar’ Eksentis Ulugh-

bek junece. Kaj daŭras de Ti-

mur centjar’ Kaj pli ĝi longas

majestece!

Madrasses are your sacred

schools, which cultivate the arts

and learning. Their beauty overcomes ti-

me’s rules by centuries into moments

turning.

Kaj viaj sanktaj haloj,

trezorejo De l’ arto kaj de l’ in-

struo, Jarcentojn ili jam sta-

ras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis

tempo.

Und deine heil’gen

Hallen, Hort Der Kunst, der Wis-

senschaft und Lehre,

Jahrhunderte schon

stehn sie dort. Als ob kaum Zeit ver-

gangen wäre.

Madrasoj sanktaj

estas nun La ejoj por la art’

kaj sentoj. Kaj de belec’ ilia

sun’ Centjarojn igis la

momentoj.

…  …  …  …

2/3

Here the great Navoi’s ver-

se, so full of love and strong

emotion, is cherished by your popu-

lace, made happy by its inspira-

tion.

Tie ĉi la poeto Navoi Estas kantinta pri amo

kaj forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ neniam En tiu lando tute estas forsonintaj.

Hier hat der Dichter

Navoí Von Liebe und von Kraft gesungen, Und seine Lieder sind

noch nie In diesem Lande ganz verklungen.

La poezi’ de Na-

voi, Je amo kaj je forto riĉa, Tre helpis al popol’ de vi Fiera resti kaj fe-

liĉa.

The domes of minarets

stand proud - like day-time stars in clear

sky shining: so pure the blue, without a

cloud and fine the spires in art

combining.

La kupoloj de la minaretoj tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la steloj. Per la dekoro de iliaj

ornamoj Ili salutas ĉiun jam de

fore.

Der Minarette Kup-

peln hier, Sie leuchten tags wie nachts die Sterne. Mit ihrer Ornamente

Zier Sie grüßen jeden schon

von ferne.

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’

ĉiela, Beleco de la ornamar’, Lazuro pura kaj tre hela.

Oh, Samarkand! You’re

wise through age, with mosques and chur-

ches closely neighboured.

For those who love you, the

world’s stage has no town better nor mo-

re favoured.

Ho Samarkand, urbo de l’ saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas,

tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion pli belan.

O Samarkand, der Weisheit Stadt! Hier stehen Kirchen und Moscheen, Und wer dich liebt, der sagt, er hat Nichts Schön’res auf der Welt gesehen.

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

Oh, Samarkand! Live long

and thrive, be glorified by each good

action! And while eternity’s your

prize, be here our lasting bene-

faction.

Ho Samarkand, floru kaj prosperu! Via gloro disfamiĝu

ĉie, Kaj eterne nepereema

estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

O Samarkand, blüh’ und gedeih’, Dein Ruhm sich überall verbreite, Und ewig unvergänglich sei, Auch in der Zukunft uns begleite!

Ho, Samarkand’, disfloru pli Kaj gloru vin bonagoj fame! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Anglan de Malcolm Jones.

Arg-860-2037 (2014-10-16 20:52:12)

Tiu ĉi poem-angligo aperis en 2013 en libro “Oда Самарканду” (= Odo por Samarkando). Sinjoro Malcolm Jones, kiu angligis la poemon, estas brita esperantisto. Lia adreso troviĝas en la UEA-jarlibro de la jaro 2014 sur paĝo 126.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-860-1735 (2013-04-03 23:31:01)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)