1/2

Ирина Саверьевна Алексеева ,  Ирина Саверьевна Алексеева ,  Ирина Саверьевна Алексеева ,
Odo al Samarkando  Odo al Samarkando  Oда Самарканду
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Vladimir Masalkin

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

Mi kantas al vi, ho Samarkand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel juna. Vi estas konata en la tuta mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin ami.

Mi kantas vin, ho, Samarkand’ Kaj laŭdas mi aspekton sunan! Kaj vian koron — Registan’ — Mi ĉiam pretas nomi juna.

Пою тебя, о, Самарканд!

Твой чудный облик восхваляю. И твоё сердце - Регистан - Я вечно юным называю.

Profeto vin iam antaŭvidis En sonĝo antaŭ longa, longa tempo, Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Korbaton ĝian sub stelar’ Eksentis Ulughbek junece. Kaj daŭras de Timur centjar’ Kaj pli ĝi longas majestece!

Его биенье Улугбек

Предчувствовал под небом звёздным, О, Самарканд! Твой долгий век Величием Тимура создан!

Kaj viaj sanktaj haloj, trezorejo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

Madrasoj sanktaj estas nun La ejoj por la art’ kaj sentoj. Kaj de belec’ ilia sun’ Centjarojn igis la momentoj.

Твои святые медресе -

Приют искусств и просвещенья,

Они стоят во всей красе

Столетья превратив в мгновенья.

Tie ĉi la poeto Navoi Estas kantinta pri amo kaj forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ neniam En tiu lando tute estas forsonintaj.

La poezi’ de Navoi, Je amo kaj je forto riĉa, Tre helpis al popol’ de vi Fiera resti kaj feliĉa.

Здесь Алишера Навои Поэзию - любовь и силу - Впитали жители твои Она их счастьем вдохновила.

La kupoloj de la minaretoj tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la steloj. Per la dekoro de iliaj ornamoj Ili salutas ĉiun jam de fore.

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’ ĉiela, Beleco de la ornamar’, Lazuro pura kaj tre hela.

Здесь минаретов купола - Дневные звёзды в небе ясном - Так чистая лазурь светла И вязь орнаментов прекрасна.

…  …  …

2/2

Ho Samarkand, urbo de l’ saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion pli belan.

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

О, Самарканд! Ты - мудрость лет, Здесь рядом церкви и мечети… В тебя влюблённым лучше нет И краше города на свете!

Ho Samarkand, floru kaj prosperu! Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

Ho, Samarkand’, disfloru pli Kaj gloru vin bonagoj fame! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

О, Самарканд! Живи, цвети И славься добрыми делами! Навстречу вечности лети И вечно оставайся с нами.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Ирина Саверьевна Алексеева .

Arg-860-1733 (2014-05-15 12:22:00)

Tiu ĉi poemo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил.