1/2

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ирина Саверьевна Алексеева ,

Odo al Samarkando Oда Самарканду Ode to Samarkand
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Malcolm Jones

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

Mi kantas al vi, ho Samar-

kand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel

juna. Vi estas konata en la tuta

mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin

ami.

Пою тебя, о, Самарканд! Твой чудный облик

восхваляю. И твоё сердце - Регистан - Я вечно юным называю.

I sing of you, oh, Samarkand’! Your wondrous features win my

praises. And your dear heart - the Registan

- seems young to me and never ages.

Profeto vin iam antaŭvidis En sonĝo antaŭ longa, longa

tempo, Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Его биенье Улугбек

Предчувствовал под небом

звёздным, О, Самарканд! Твой

долгий век Величием Тимура создан!

Its steady beating Ulughbek

could sense beneath the constella-

tions. Oh, Samarkand! Immortal pick of mighty Tamerlan’s creations.

Kaj viaj sanktaj haloj, trezo-

rejo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

Твои святые медресе - Приют искусств и

просвещенья, Они стоят во всей красе Столетья превратив в

мгновенья.

Madrasses are your sacred schools, which cultivate the arts and lear-

ning. Their beauty overcomes time’s ru-

les by centuries into moments turning.

Tie ĉi la poeto Navoi Estas kantinta pri amo kaj

forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ ne-

niam En tiu lando tute estas for-

sonintaj.

Здесь Алишера Навои Поэзию - любовь и силу - Впитали жители твои Она их счастьем

вдохновила.

Here the great Navoi’s verse, so full of love and strong emotion, is cherished by your populace, made happy by its inspiration.

…  …  …

2/2

La kupoloj de la minaretoj tie

ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la

steloj. Per la dekoro de iliaj ornamoj Ili salutas ĉiun jam de fore.

Здесь минаретов купола - Дневные звёзды в небе

ясном - Так чистая лазурь светла И вязь орнаментов

прекрасна.

The domes of minarets stand

proud - like day-time stars in clear sky shi-

ning: so pure the blue, without a cloud and fine the spires in art combi-

ning.

Ho Samarkand, urbo de l’

saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj mos-

keoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu di-

ras, Ke en la mondo li vidis nenion

pli belan.

О, Самарканд! Ты - мудрость лет,

Здесь рядом церкви и

мечети… В тебя влюблённым лучше

нет И краше города на свете!

Oh, Samarkand! You’re wise

through age, with mosques and churches closely

neighboured. For those who love you, the world’s

stage has no town better nor more favou-

red.

Ho Samarkand, floru kaj pro-

speru! Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

О, Самарканд! Живи,

цвети И славься добрыми

делами! Навстречу вечности лети И вечно оставайся с нами.

Oh, Samarkand! Live long and

thrive, be glorified by each good action! And while eternity’s your prize, be here our lasting benefaction.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Ирина Саверьевна Алексеева .

Arg-860-1733 (2014-05-15 12:22:00)

Tiu ĉi poemo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов .

– Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Anglan de Malcolm Jones.

Arg-860-2037 (2014-10-16 20:52:12)

Tiu ĉi poem-angligo aperis en 2013 en libro “Oда Самарканду” (= Odo por Samarkando). Sinjoro Malcolm Jones, kiu angligis la poemon, estas brita esperantisto. Lia adreso troviĝas en la UEA-jarlibro de la jaro 2014 sur paĝo 126.