1/2

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Odo al Samarkando Ode to Samarkand

Ode a Samarcanda

tradukita de Vladimir Masalkin tradukita de Malcolm Jones

tradukita de Carlo Minnaja

Mi kantas vin, ho, Sa-

markand’ Kaj laŭdas mi aspekton

sunan! Kaj vian koron — Regi-

stan’ — Mi ĉiam pretas nomi ju-

na.

I sing of you, oh, Samarkand’!

Your wondrous features win my prai-

ses. And your dear heart - the Registan - seems young to me and never ages.

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio

estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis ti-

on.

Korbaton ĝian sub

stelar’ Eksentis Ulughbek june-

ce. Kaj daŭras de Timur

centjar’ Kaj pli ĝi longas maje-

stece!

Its steady beating Ulughbek

could sense beneath the constellati-

ons. Oh, Samarkand! Immortal pick of mighty Tamerlan’s creations.

Madrasoj sanktaj estas

nun La ejoj por la art’ kaj

sentoj. Kaj de belec’ ilia sun’ Centjarojn igis la mo-

mentoj.

Madrasses are your sacred schools, which cultivate the arts and learning. Their beauty overcomes time’s rules by centuries into moments turning.

La poezi’ de Navoi, Je amo kaj je forto riĉa, Tre helpis al popol’ de vi Fiera resti kaj feliĉa.

Here the great Navoi’s verse, so full of love and strong emotion, is cherished by your populace, made happy by its inspiration.

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’ ĉiela, Beleco de la ornamar’, Lazuro pura kaj tre hela.

The domes of minarets stand proud - like day-time stars in clear sky shi-

ning: so pure the blue, without a cloud and fine the spires in art combining.

…  …  …

2/2

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun

preĝejo. Por homoj, kiuj amas

vin, Vi estas bela rifuĝejo!

Oh, Samarkand! You’re wise through

age, with mosques and churches closely

neighboured. For those who love you, the world’s

stage has no town better nor more favou-

red.

Ho, Samarkand’, disfloru

pli Kaj gloru vin bonagoj

fame! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

Oh, Samarkand! Live long and thrive, be glorified by each good action! And while eternity’s your prize, be here our lasting benefaction.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Anglan de Malcolm Jones.

Arg-860-2037 (2014-10-16 20:52:12)

Tiu ĉi poem-angligo aperis en 2013 en libro “Oда Самарканду” (= Odo por Samarkando). Sinjoro Malcolm Jones, kiu angligis la poemon, estas brita esperantisto. Lia adreso troviĝas en la UEAjarlibro de la jaro 2014 sur paĝo 126.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en itala de Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.- сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_Minnaja .

http://www.poezio.net/version?poem-id=860&version-id=1734,2037,2206