1/1

Ирина Саверьевна Алексеева ,  Ирина Саверьевна Алексеева ,
Odo al Samarkando  Odo al Samarkando
tradukita de Vladimir Masalkin  tradukita de Manfred Retzlaff

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

Mi kantas vin, ho, Samarkand’ Kaj laŭdas mi aspekton sunan! Kaj vian koron — Registan’ — Mi ĉiam pretas nomi juna.

Mi kantas al vi, ho Samarkand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel juna. Vi estas konata en la tuta mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin ami.

Korbaton ĝian sub stelar’ Eksentis Ulughbek junece. Kaj daŭras de Timur centjar’ Kaj pli ĝi longas majestece!

Profeto vin iam antaŭvidis

En sonĝo antaŭ longa, longa tempo,

Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Madrasoj sanktaj estas nun La ejoj por la art’ kaj sentoj. Kaj de belec’ ilia sun’ Centjarojn igis la momentoj.

Kaj viaj sanktaj haloj, trezorejo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

La poezi’ de Navoi, Je amo kaj je forto riĉa, Tre helpis al popol’ de vi Fiera resti kaj feliĉa.

Tie ĉi la poeto Navoi

Estas kantinta pri amo kaj forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ neniam En tiu lando tute estas forsonintaj.

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’ ĉiela, Beleco de la ornamar’, Lazuro pura kaj tre hela.

La kupoloj de la minaretoj tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la steloj. Per la dekoro de iliaj ornamoj Ili salutas ĉiun jam de fore.

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

Ho Samarkand, urbo de l’ saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion pli belan.

Ho, Samarkand’, disfloru pli Kaj gloru vin bonagoj fame! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

Ho Samarkand, floru kaj prosperu!

Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)

http://www.poezio.net/version?poem-id=860&version-id=1734,1736