1/2

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Odo al Samarkando Odo al Samarkando

Ode a Samarcanda

tradukita de Vladimir Masalkin tradukita de Manfred Retzlaff

tradukita de Carlo Minnaja

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

Mi kantas vin, ho, Samar-

kand’ Kaj laŭdas mi aspekton

sunan! Kaj vian koron — Regi-

stan’ — Mi ĉiam pretas nomi juna.

Mi kantas al vi, ho Samarkand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel juna. Vi estas konata en la tuta mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin ami.

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio estas

barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Korbaton ĝian sub stelar’ Eksentis Ulughbek junece. Kaj daŭras de Timur

centjar’ Kaj pli ĝi longas majeste-

ce!

Profeto vin iam antaŭvidis

En sonĝo antaŭ longa, longa tem-

po, Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Madrasoj sanktaj estas

nun La ejoj por la art’ kaj sen-

toj. Kaj de belec’ ilia sun’ Centjarojn igis la momen-

toj.

Kaj viaj sanktaj haloj, trezorejo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

La poezi’ de Navoi, Je amo kaj je forto riĉa, Tre helpis al popol’ de vi Fiera resti kaj feliĉa.

Tie ĉi la poeto Navoi

Estas kantinta pri amo kaj forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ neniam En tiu lando tute estas forsonin-

taj.

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’ ĉiela, Beleco de la ornamar’, Lazuro pura kaj tre hela.

La kupoloj de la minaretoj tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la steloj. Per la dekoro de iliaj ornamoj Ili salutas ĉiun jam de fore.

…  …  …

2/2

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun

preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

Ho Samarkand, urbo de l’ saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion pli

belan.

Ho, Samarkand’, disfloru

pli Kaj gloru vin bonagoj fa-

me! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

Ho Samarkand, floru kaj prospe-

ru! Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en itala de Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.- сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_Minnaja .

http://www.poezio.net/version?poem-id=860&version-id=1734,1736,2206