1/3

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Oда Самарканду Ode für Samarkand Odo al Sa- markando Ode a Samarcanda

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Vladimir Masalkin tradukita de Carlo Minnaja

Пою  тебя,  о,

Самарканд! Твой чудный облик

восхваляю. И твоё сердце -

Регистан - Я вечно юным

называю.

Ich singe dir, o Samar-

kand, Dies Lied. Du bist so

jung geblieben. Du bist in aller Welt be-

kannt. Wer dich gesehn, der

muss dich lieben.

Mi kantas vin, ho,

Samarkand’ Kaj laŭdas mi

aspekton sunan!

Kaj vian koron —

Registan’ — Mi ĉiam pretas no-

mi juna.

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro de-

cidis tion.

Его биенье Улугбек Предчувствовал под

небом звёздным, О, Самарканд! Твой

долгий век Величием Тимура

создан!

Ein Seher hat dich einst

geschaut Im Traum vor langer,

langer Zeit, Und Tamerlan hat dich

gebaut In deiner ganzen Herr-

lichkeit.

Korbaton ĝian sub

stelar’ Eksentis Ulughbek

junece. Kaj daŭras de Ti-

mur centjar’ Kaj pli ĝi longas

majestece!

Твои святые медресе - Приют искусств и

просвещенья, Они стоят во всей

красе Столетья превратив в

мгновенья.

Und deine heil’gen Hal-

len, Hort Der Kunst, der Wissen-

schaft und Lehre, Jahrhunderte schon

stehn sie dort. Als ob kaum Zeit ver-

gangen wäre.

Madrasoj sanktaj

estas nun La ejoj por la art’

kaj sentoj. Kaj de belec’ ilia

sun’ Centjarojn igis la

momentoj.

Здесь Алишера Навои Поэзию - любовь и

силу - Впитали жители твои Она их счастьем

вдохновила.

Hier hat der Dichter Na-

voí Von Liebe und von Kraft

gesungen, Und seine Lieder sind

noch nie In diesem Lande ganz

verklungen.

La poezi’ de Na-

voi, Je amo kaj je forto

riĉa, Tre helpis al po-

pol’ de vi Fiera resti kaj fe-

liĉa.

…  …  …  …

2/3

Здесь минаретов

купола - Дневные звёзды в

небе ясном - Так чистая лазурь

светла И вязь орнаментов

прекрасна.

Der Minarette Kuppeln

hier, Sie leuchten tags wie nachts die Sterne. Mit ihrer Ornamente

Zier Sie grüßen jeden schon

von ferne.

De minaretoj ku-

polar’ Similas al stelar’

ĉiela, Beleco de la orna-

mar’, Lazuro pura kaj tre hela.

О, Самарканд! Ты -

мудрость лет, Здесь рядом церкви и

мечети… В тебя влюблённым

лучше нет И краше города на

свете!

O Samarkand, der Weis-

heit Stadt! Hier stehen Kirchen und

Moscheen, Und wer dich liebt, der

sagt, er hat Nichts Schön’res auf der Welt gesehen.

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

О, Самарканд! Живи,

цвети И славься добрыми

делами! Навстречу вечности

лети И вечно оставайся с

нами.

O Samarkand, blüh’ und

gedeih’, Dein Ruhm sich überall

verbreite, Und ewig unvergänglich

sei, Auch in der Zukunft uns

begleite!

Ho, Samarkand’, disfloru pli Kaj gloru vin bonagoj fame! Kaj flugu al eterno

vi, Restante apud ni

ĉiame.

…  …  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Ирина Саверьевна Алексеева .

Arg-860-1733 (2014-05-15 12:22:00)

Tiu ĉi poemo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-860-1735 (2013-04-03 23:31:01)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en itala de Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_Minnaja .