1/2

Ирина Саверьевна Алексеева ,  Ирина Саверьевна Алексеева ,  Ирина Саверьевна Алексеева ,
Oда Самарканду  Odo al Samarkando  Odo al Samarkando
tradukita de Vladimir Masalkin  tradukita de Manfred Retzlaff

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

Пою тебя, о, Самарканд! Твой чудный облик восхваляю. И твоё сердце - Регистан - Я вечно юным называю.

Mi kantas vin, ho, Samarkand’ Kaj laŭdas mi aspekton sunan! Kaj vian koron — Registan’ — Mi ĉiam pretas nomi juna.

Mi kantas al vi, ho Samarkand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel juna. Vi estas konata en la tuta mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin ami.

Его биенье Улугбек Предчувствовал под небом звёздным, О, Самарканд! Твой долгий век Величием Тимура создан!

Korbaton ĝian sub stelar’ Eksentis Ulughbek junece. Kaj daŭras de Timur centjar’ Kaj pli ĝi longas majestece!

Profeto vin iam antaŭvidis

En sonĝo antaŭ longa, longa tempo, Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Твои святые медресе - Приют искусств и просвещенья, Они стоят во всей красе Столетья превратив в мгновенья.

Madrasoj sanktaj estas nun La ejoj por la art’ kaj sentoj. Kaj de belec’ ilia sun’ Centjarojn igis la momentoj.

Kaj viaj sanktaj haloj, trezorejo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

Здесь Алишера Навои Поэзию - любовь и силу - Впитали жители твои Она их счастьем вдохновила.

La poezi’ de Navoi, Je amo kaj je forto riĉa, Tre helpis al popol’ de vi Fiera resti kaj feliĉa.

Tie ĉi la poeto Navoi

Estas kantinta pri amo kaj forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ neniam En tiu lando tute estas forsonintaj.

Здесь минаретов купола - Дневные звёзды в небе ясном - Так чистая лазурь светла И вязь орнаментов прекрасна.

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’ ĉiela, Beleco de la ornamar’, Lazuro pura kaj tre hela.

La kupoloj de la minaretoj tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la steloj. Per la dekoro de iliaj ornamoj Ili salutas ĉiun jam de fore.

…  …  …

2/2

О, Самарканд! Ты - мудрость лет, Здесь рядом церкви и мечети… В тебя влюблённым лучше нет И краше города на свете!

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

Ho Samarkand, urbo de l’ saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion pli belan.

О, Самарканд! Живи, цвети И славься добрыми делами! Навстречу вечности лети И вечно оставайся с нами.

Ho, Samarkand’, disfloru pli Kaj gloru vin bonagoj fame! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

Ho Samarkand, floru kaj prosperu!

Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Ирина Саверьевна Алексеева .

Arg-860-1733 (2014-05-15 12:22:00)

Tiu ĉi poemo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)