1/2

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Oда Самарканду Odo al Samarkando

Ode für Samarkand

tradukita de Vladimir Masalkin

tradukita de Manfred Retzlaff

Пою тебя, о, Самарканд! Твой чудный облик восхваляю. И твоё сердце - Регистан - Я вечно юным называю.

Mi kantas vin, ho, Samar-

kand’ Kaj laŭdas mi aspekton

sunan! Kaj vian koron — Regi-

stan’ — Mi ĉiam pretas nomi juna.

Ich singe dir, o Samarkand,

Dies Lied. Du bist so jung geblie-

ben. Du bist in aller Welt bekannt. Wer dich gesehn, der muss dich

lieben.

Его биенье Улугбек Предчувствовал под небом

звёздным, О, Самарканд! Твой долгий

век Величием Тимура создан!

Korbaton ĝian sub stelar’ Eksentis Ulughbek june-

ce. Kaj daŭras de Timur

centjar’ Kaj pli ĝi longas majeste-

ce!

Ein Seher hat dich einst geschaut Im Traum vor langer, langer Zeit, Und Tamerlan hat dich gebaut In deiner ganzen Herrlichkeit.

Твои святые медресе - Приют искусств и

просвещенья, Они стоят во всей красе Столетья превратив в

мгновенья.

Madrasoj sanktaj estas

nun La ejoj por la art’ kaj sen-

toj. Kaj de belec’ ilia sun’ Centjarojn igis la momen-

toj.

Und deine heil’gen Hallen, Hort Der Kunst, der Wissenschaft und

Lehre, Jahrhunderte schon stehn sie dort. Als ob kaum Zeit vergangen wäre.

Здесь Алишера Навои Поэзию - любовь и силу - Впитали жители твои Она их счастьем вдохновила.

La poezi’ de Navoi, Je amo kaj je forto riĉa, Tre helpis al popol’ de vi Fiera resti kaj feliĉa.

Hier hat der Dichter Navoí

Von Liebe und von Kraft gesun-

gen, Und seine Lieder sind noch nie In diesem Lande ganz verklungen.

Здесь минаретов купола - Дневные звёзды в небе ясном - Так чистая лазурь светла И вязь орнаментов прекрасна.

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’ ĉiela, Beleco de la ornamar’, Lazuro pura kaj tre hela.

Der Minarette Kuppeln hier, Sie leuchten tags wie nachts die

Sterne. Mit ihrer Ornamente Zier Sie grüßen jeden schon von ferne.

…  …  …

2/2

О, Самарканд! Ты - мудрость

лет, Здесь рядом церкви и

мечети… В тебя влюблённым лучше нет И краше города на свете!

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun

preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

O Samarkand, der Weisheit Stadt! Hier stehen Kirchen und Mo-

scheen, Und wer dich liebt, der sagt, er hat Nichts Schön’res auf der Welt ge-

sehen.

О, Самарканд! Живи, цвети И славься добрыми делами! Навстречу вечности лети И вечно оставайся с нами.

Ho, Samarkand’, disfloru

pli Kaj gloru vin bonagoj fa-

me! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

O Samarkand, blüh’ und gedeih’, Dein Ruhm sich überall verbreite, Und ewig unvergänglich sei, Auch in der Zukunft uns begleite!

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Ирина Саверьевна Алексеева .

Arg-860-1733 (2014-05-15 12:22:00)

Tiu ĉi poemo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-860-1735 (2013-04-03 23:31:01)