1/2

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ode a Samarcanda  Odo al Samarkando Ode für Samarkand  Odo al Samarkando

tradukita de Carlo Minnaja tradukita de Vladimir Masalkin tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas bari-

ta. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Mi kantas vin, ho, Samarkand’ Kaj laŭdas mi aspekton sun-

an! Kaj vian koron — Registan’ — Mi ĉiam pretas nomi juna.

Ich singe dir, o Samarkand,

Dies Lied. Du bist so jung geblieben. Du bist in aller Welt bekannt. Wer dich gesehn, der muss dich lieben.

Mi kantas al vi, ho Samarkand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel juna. Vi estas konata en la tuta mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin ami.

Korbaton ĝian sub stelar’ Eksentis Ulughbek junece. Kaj daŭras de Timur centjar’ Kaj pli ĝi longas majestece!

Ein Seher hat dich einst geschaut Im Traum vor langer, langer Zeit, Und Tamerlan hat dich gebaut In deiner ganzen Herrlichkeit.

Profeto vin iam antaŭvidis

En sonĝo antaŭ longa, longa tempo, Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Madrasoj sanktaj estas nun La ejoj por la art’ kaj sentoj. Kaj de belec’ ilia sun’ Centjarojn igis la momentoj.

Und deine heil’gen Hallen, Hort

Der Kunst, der Wissenschaft und Leh-

re, Jahrhunderte schon stehn sie dort. Als ob kaum Zeit vergangen wäre.

Kaj viaj sanktaj haloj, trezorejo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

La poezi’ de Navoi, Je amo kaj je forto riĉa, Tre helpis al popol’ de vi Fiera resti kaj feliĉa.

Hier hat der Dichter Navoí

Von Liebe und von Kraft gesungen, Und seine Lieder sind noch nie In diesem Lande ganz verklungen.

Tie ĉi la poeto Navoi

Estas kantinta pri amo kaj forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ neniam En tiu lando tute estas forsonintaj.

…  …  …  …

2/2

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’ ĉiela, Beleco de la ornamar’, Lazuro pura kaj tre hela.

Der Minarette Kuppeln hier,

Sie leuchten tags wie nachts die Sterne. Mit ihrer Ornamente Zier Sie grüßen jeden schon von ferne.

La kupoloj de la minaretoj tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la steloj. Per la dekoro de iliaj ornamoj Ili salutas ĉiun jam de fore.

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

O Samarkand, der Weisheit Stadt! Hier stehen Kirchen und Moscheen, Und wer dich liebt, der sagt, er hat Nichts Schön’res auf der Welt gesehen.

Ho Samarkand, urbo de l’ saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion pli be-

lan.

Ho, Samarkand’, disfloru pli Kaj gloru vin bonagoj fame! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

O Samarkand, blüh’ und gedeih’, Dein Ruhm sich überall verbreite, Und ewig unvergänglich sei, Auch in der Zukunft uns begleite!

Ho Samarkand, floru kaj prosperu! Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en itala de Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_Minnaja .

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-860-1735 (2013-04-03 23:31:01)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)