1/3

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ode a Samarcanda Odo al Sa- markando Ode für Samarkand Odo al Samarkando

tradukita de Carlo Minnaja tradukita de Vladimir Masalkin tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi

versio estas barita. Supozeble la aŭtoro de-

cidis tion.

Mi kantas vin, ho,

Samarkand’ Kaj laŭdas mi

aspekton sunan!

Kaj vian koron —

Registan’ — Mi ĉiam pretas no-

mi juna.

Ich singe dir, o Samar-

kand, Dies Lied. Du bist so

jung geblieben. Du bist in aller Welt be-

kannt. Wer dich gesehn, der

muss dich lieben.

Mi kantas al vi, ho Sa-

markand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis

tiel juna. Vi estas konata en la

tuta mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas

vin ami.

Korbaton ĝian sub

stelar’ Eksentis Ulughbek

junece. Kaj daŭras de Ti-

mur centjar’ Kaj pli ĝi longas

majestece!

Ein Seher hat dich einst

geschaut Im Traum vor langer,

langer Zeit, Und Tamerlan hat dich

gebaut In deiner ganzen Herr-

lichkeit.

Profeto vin iam an-

taŭvidis En sonĝo antaŭ longa,

longa tempo, Kaj Temerlan’ vin kon-

struis En via tuta majesteco.

Madrasoj sanktaj

estas nun La ejoj por la art’

kaj sentoj. Kaj de belec’ ilia

sun’ Centjarojn igis la

momentoj.

Und deine heil’gen Hal-

len, Hort Der Kunst, der Wissen-

schaft und Lehre, Jahrhunderte schon

stehn sie dort. Als ob kaum Zeit ver-

gangen wäre.

Kaj viaj sanktaj haloj,

trezorejo De l’ arto kaj de l’ in-

struo, Jarcentojn ili jam staras

tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis

tempo.

…  …  …  …

2/3

La poezi’ de Na-

voi, Je amo kaj je forto

riĉa, Tre helpis al po-

pol’ de vi Fiera resti kaj fe-

liĉa.

Hier hat der Dichter Na-

voí Von Liebe und von Kraft gesungen, Und seine Lieder sind

noch nie In diesem Lande ganz

verklungen.

Tie ĉi la poeto Navoi Estas kantinta pri amo

kaj forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ

neniam En tiu lando tute estas

forsonintaj.

De minaretoj ku-

polar’ Similas al stelar’

ĉiela, Beleco de la orna-

mar’, Lazuro pura kaj

tre hela.

Der Minarette Kuppeln

hier, Sie leuchten tags wie nachts die Sterne. Mit ihrer Ornamente

Zier Sie grüßen jeden schon

von ferne.

La kupoloj de la mina-

retoj tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte

la steloj. Per la dekoro de iliaj or-

namoj Ili salutas ĉiun jam de

fore.

En saĝa urbo de

l’anim’ Moske’ najbaras

kun preĝejo. Por homoj, kiuj

amas vin, Vi estas bela ri-

fuĝejo!

O Samarkand, der Weis-

heit Stadt! Hier stehen Kirchen und

Moscheen, Und wer dich liebt, der

sagt, er hat Nichts Schön’res auf der Welt gesehen.

Ho Samarkand, urbo de

l’ saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas,

tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion pli belan.

Ho, Samarkand’,

disfloru pli Kaj gloru vin bo-

nagoj fame! Kaj flugu al eterno

vi, Restante apud ni

ĉiame.

O Samarkand, blüh’ und

gedeih’, Dein Ruhm sich überall

verbreite, Und ewig unvergänglich

sei, Auch in der Zukunft uns

begleite!

Ho Samarkand, floru kaj

prosperu! Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema

estu! Ankaŭ estonte nin

akompanu!

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en itala de Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_Minnaja .

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-860-1735 (2013-04-03 23:31:01)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)