1/2

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ode a Samarcanda Odo al Samarkando

Oда Самарканду

tradukita de Carlo Minnaja tradukita de Vladimir Masalkin

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas

barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Mi kantas vin, ho, Samar-

kand’ Kaj laŭdas mi aspekton

sunan! Kaj vian koron — Regi-

stan’ — Mi ĉiam pretas nomi juna.

Пою тебя, о, Самарканд!

Твой чудный облик восхваляю. И твоё сердце - Регистан - Я вечно юным называю.

Korbaton ĝian sub stelar’ Eksentis Ulughbek junece. Kaj daŭras de Timur cent-

jar’ Kaj pli ĝi longas majeste-

ce!

Его биенье Улугбек

Предчувствовал под небом

звёздным, О, Самарканд! Твой долгий век Величием Тимура создан!

Madrasoj sanktaj estas

nun La ejoj por la art’ kaj sen-

toj. Kaj de belec’ ilia sun’ Centjarojn igis la momen-

toj.

Твои святые медресе -

Приют искусств и

просвещенья, Они стоят во всей красе Столетья превратив в

мгновенья.

La poezi’ de Navoi, Je amo kaj je forto riĉa, Tre helpis al popol’ de vi Fiera resti kaj feliĉa.

Здесь Алишера Навои Поэзию - любовь и силу - Впитали жители твои Она их счастьем вдохновила.

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’ ĉiela, Beleco de la ornamar’, Lazuro pura kaj tre hela.

Здесь минаретов купола - Дневные звёзды в небе ясном - Так чистая лазурь светла И вязь орнаментов прекрасна.

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun

preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

О, Самарканд! Ты - мудрость

лет, Здесь рядом церкви и

мечети… В тебя влюблённым лучше нет И краше города на свете!

…  …  …

2/2

Ho, Samarkand’, disfloru

pli Kaj gloru vin bonagoj fa-

me! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

О, Самарканд! Живи, цвети И славься добрыми делами! Навстречу вечности лети И вечно оставайся с нами.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en itala de Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_Minnaja .

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Ирина Саверьевна Алексеева .

Arg-860-1733 (2014-05-15 12:22:00)

Tiu ĉi poemo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил.

http://www.poezio.net/version?poem-id=860&version-id=,2206,1734,1733