1/2

Ирина Саверьевна Алексеева ,  Ирина Саверьевна Алексеева ,  Ирина Саверьевна Алексеева ,
Odo al Samarkando  Odo al Samarkando  Ode to Samarkand
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Vladimir Masalkin  tradukita de Malcolm Jones

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

Mi kantas al vi, ho Samarkand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel juna. Vi estas konata en la tuta mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin ami.

Mi kantas vin, ho, Samarkand’ Kaj laŭdas mi aspekton sunan! Kaj vian koron — Registan’ — Mi ĉiam pretas nomi juna.

I sing of you, oh, Samarkand’!

Your wondrous features win my praises. And your dear heart - the Registan - seems young to me and never ages.

Profeto vin iam antaŭvidis En sonĝo antaŭ longa, longa tempo, Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Korbaton ĝian sub stelar’ Eksentis Ulughbek junece. Kaj daŭras de Timur centjar’ Kaj pli ĝi longas majestece!

Its steady beating Ulughbek

could sense beneath the constellations. Oh, Samarkand! Immortal pick of mighty Tamerlan’s creations.

Kaj viaj sanktaj haloj, trezorejo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

Madrasoj sanktaj estas nun La ejoj por la art’ kaj sentoj. Kaj de belec’ ilia sun’ Centjarojn igis la momentoj.

Madrasses are your sacred schools, which cultivate the arts and learning. Their beauty overcomes time’s rules by centuries into moments turning.

Tie ĉi la poeto Navoi Estas kantinta pri amo kaj forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ neniam En tiu lando tute estas forsonintaj.

La poezi’ de Navoi, Je amo kaj je forto riĉa, Tre helpis al popol’ de vi Fiera resti kaj feliĉa.

Here the great Navoi’s verse, so full of love and strong emotion, is cherished by your populace, made happy by its inspiration.

La kupoloj de la minaretoj tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la steloj. Per la dekoro de iliaj ornamoj Ili salutas ĉiun jam de fore.

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’ ĉiela, Beleco de la ornamar’, Lazuro pura kaj tre hela.

The domes of minarets stand proud - like day-time stars in clear sky shining: so pure the blue, without a cloud and fine the spires in art combining.

…  …  …

2/2

Ho Samarkand, urbo de l’ saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion pli belan.

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

Oh, Samarkand! You’re wise through age,

with mosques and churches closely neighboured.

For those who love you, the world’s stage has no town better nor more favoured.

Ho Samarkand, floru kaj prosperu! Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

Ho, Samarkand’, disfloru pli Kaj gloru vin bonagoj fame! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

Oh, Samarkand! Live long and thrive, be glorified by each good action! And while eternity’s your prize, be here our lasting benefaction.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Anglan de Malcolm Jones.

Arg-860-2037 (2014-10-16 20:52:12)

Tiu ĉi poem-angligo aperis en 2013 en libro “Oда Самарканду” (= Odo por Samarkando). Sinjoro Malcolm Jones, kiu angligis la poemon, estas brita esperantisto. Lia adreso troviĝas en la UEAjarlibro de la jaro 2014 sur paĝo 126.