1/1

Augustin Wibbelt,  Augustin Wibbelt, Augustin Wibbelt,
Maienmorgen  Maj-mateno Maienmuorgen

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff

Mit blauen Flügeln fliegt durch’s

Feld Der junge Maientag, Die Lerche springt vom Nest und

singt: “Ich bin schon wach!”

Eksaltas de l’ ter-nesto

la Alaŭd’, leviĝas ĝi Kantante al ĉiela blu’: “Vekiĝis mi!”

Met blaoe Flittken flügg düör’t

Feld De junge Maiendagg. De Lewink springt von’t Nest un

singt: “Ick sin all wach!”

Jetzt greift die Sonne mit goldner

Hand Durch weißen Nebelrauch, Da recken die Bäume sich aus dem

Schlaf, Die kleinen Blumen auch.

Per ora man’ forigas la Nebulo-fumon Sun’, Rektigas sin la arboj

kaj La etaj floroj nun.

Nu gripp de Sunn met guollne

Hand Düör witten Niewwelrauk, Dao reckt de Baim sick ut den

Slaop, De kleinen Blomen auk.

Traduko de la Basgermana poemo “Maienmuorgen” de Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2011-12-30.

Arg-854-1722 (2013-03-01 22:17:10)

Ins Hochdeutsche übertragen von Manfred Retzlaff.

Traduko de la Basgermana poemo “Maienmuorgen” de Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2011-12-29.

MR-539-1 / Arg-854-1721 (2013-03-01 22:06:04)

Esperantigita 2011-12-29 laŭ la origina bas-germana teksto de Manfredo Ratislavo.

Verkinto de tiu ĉi Basgermana poemo estas Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14).

Arg-854-1720 (2013-03-01 22:11:25)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemon en la libreto “Augustin Wibbelt, Kleine Westfälische Reihe, Nr. VI/12‘*2”, eldonita en 1957 komisie de “Westfälicher Heimatbund” de Wilhelm Brockpöhler, Hans Riepenhausen kaj Hans Thiekötter. Eldonejo: Aschendorffsche Verlagsbuchhandlung, Münster.

http://www.poezio.net/version?poem-id=854&version-id=1722,1721,1720