1/1

Augustin Wibbelt,  Augustin Wibbelt,
Maienmuorgen  Maj-mateno

tradukita de Manfred Retzlaff

Met blaoe Flittken flügg düör’t Feld De junge Maiendagg. De Lewink springt von’t Nest un singt: “Ick sin all wach!”

Eksaltas de l’ ter-nesto la Alaŭd’, leviĝas ĝi Kantante al ĉiela blu’: “Vekiĝis mi!”

Nu gripp de Sunn met guollne Hand Düör witten Niewwelrauk, Dao reckt de Baim sick ut den Slaop, De kleinen Blomen auk.

Per ora man’ forigas la Nebulo-fumon Sun’, Rektigas sin la arboj kaj La etaj floroj nun.

Verkinto de tiu ĉi Basgermana poemo estas Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14).

Arg-854-1720 (2013-03-01 22:11:25)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemon en la libreto “Augustin Wibbelt, Kleine Westfälische Reihe, Nr. VI/12‘*2”, eldonita en 1957 komisie de “Westfälicher Heimatbund” de Wilhelm Brockpöhler, Hans Riepenhausen kaj Hans Thiekötter. Eldonejo: Aschendorffsche Verlagsbuchhandlung, Münster.

Traduko de la Basgermana poemo “Maienmuorgen” de Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 2011-12-29.

MR-539-1 / Arg-854-1721 (2013-03-01 22:06:04)

Esperantigita 2011-12-29 laŭ la origina bas-germana teksto de Manfredo Ratislavo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=854&version-id=,1720,1721