1/1

Annette von Droste-Hülshoff,  Annette von Droste-Hülshoff,
Der Frühling  La printempo

tradukita de Manfred Retzlaff

Der Frühling ist die schönste Zeit! Was kann wohl schöner sein? Da grünt und blüht es weit und breit Im goldnen Sonnenschein.

Plej bela tempo estas la Printemp’. Ĉu io pli? En ora la sunbrilo ja Floradas ĉio ĉi.

Am Berghang schmilzt der letzte Schnee, Das Bächlein rauscht zu Tal, Es grünt die Saat, es blinkt der See Im Frühlingssonnenstrahl.

Fandiĝas lasta neĝo jen , Jam verdas ĉie ci. Briletas la lageto en Printempa sunradi’.

Die Lerchen singen überall, Die Amsel schlägt im Wald! Nun kommt die liebe Nachtigall Und auch der Kuckuck bald.

La birdoj kantas en la val’, Jen krias la pirol’! Nun venas kara najtingal’ Kaj ankaŭ la kukol’.

Nun jauchzet alles weit und breit, Da stimmen froh wir ein: Der Frühling ist die schönste Zeit! Was kann wohl schöner sein?

Jubilo-plenas la aer’, Kunkantas ankaŭ mi: Plej bela estas primaver’! Ĉu io bela pli?

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

Arg-849-1713 (2013-02-28 19:19:46)

Traduko de la Germana poemo “Der Frühling” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2011-04.

MR-523-1 / Arg-849-1714 (2013-02-28 19:22:38)

http://www.poezio.net/version?poem-id=849&version-id=,1713,1714