1/2

August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,
Frühlings Ankunft  Alveno de l’ printempo

tradukita de Manfred Retzlaff

Grüner Schimmer spielet wieder Drüben über Wies’ und Feld. Frohe Hoffnung senkt sich nieder Auf die stumme trübe Welt. Ja, nach langen Winterleiden Kehrt der Frühling uns zurück, Will die Welt in Freude kleiden, Will uns bringen neues Glück.

Ree nun verdiĝas ĉio Sur herbejo kaj kampar’. Kaj ekestas eŭforio Anstataŭe de malklar’. Jes, post vintra la sufero Printempiĝas je la fin’, Regas ĝojo sur la tero, Tio feliĉigu nin.

Seht, ein Schmetterling als Bote Zieht einher in Frühlingstracht, Meldet uns, dass alles Tote Nun zum Leben auferwacht. Nur die Veilchen schüchtern wagen Aufzuschau’n zum Sonnenschein; Ist es doch, als ob sie fragen: �Sollt’ es denn schon Frühling sein?� Vidu, tie papilio Flugas en printemp-ornam’, Ĝi anoncas, ke nun ĉio, Kio mortis, vivas jam. Nur violoj rigardantaj Jen timeme al la sun’ Estas kvazaŭ demandantaj : � Ĉu printempas vere nun ? �

Seht, wie sich die Lerchen schwingen In das blaue Himmelszelt! Wie sie schwirren, wie sie singen Über uns herab ins Feld! Alles Leid entflieht auf Erden Vor des Frühlings Freud’ und Lust – Nun, so soll’s auch Frühling werden, Frühling auch in unsrer Brust!

Vidu, la alaŭdoj tie Super ni en la aer’ ! Ili kantas idilie Por ni sube sur la ter’ ! Nun forfuĝas la sufero, Printempiĝas ĉie ĉi – Printempiĝas sur la tero Ankaŭ en la brust’ al ni !

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19).

Arg-848-1711 (2013-02-28 19:11:34)

Traduko de la Germana poemo “Frühlings Ankunft” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2011-01-25.

MR-522-1 / Arg-848-1712 (2013-02-28 19:14:46)

http://www.poezio.net/version?poem-id=848&version-id=,1711,1712