1/2

Władysław Broniewski,

Poezja

Ty przychodzisz jak noc majowa, biała noc, uśpiona w jaśminie, i jaśminem pachnątwoje słowa, i księżycem sen srebrny płynie,

płyniesz cicha przez noce bezsenne

- cichąnocątak liście szeleszcząszepcesz sny, szepcesz słowa tajemne, w słowach cichych skąpana jak w deszczu...

To za mało! Za mało! Za mało! Twoje słowa tumaniąi kłamią! Piersiom żywych daj oddech zapału, wiew szeroki i skrzydła do ramion!

Nam te słowa ciche nie starczą. Marne słowa. I błahe. I zimne. Ty masz werbel nam zagrać do marszu! Smagać słowem! Bić pieśnią! Wznieść hymnem!

Jest gdzieś radość ludzka, zwyczajna, jest gdzieś jasne i piękne życie.- Powszedniego chleba słów daj nam i stań przy nas, i rozkaz-bić się!

…

2/2

Niepotrzebne nam białe westalki, noc nie zdławi świętego ogniabądź jak sztandar rozwiany wśród walki, bądź jak w wichrze wzniesiona pochodnią!

Odmień, odmień nam słowa na wargach, naucz śpiewać płomienniej i prościej, niech nas miłość ogromna potarga. Więcej bólu i więcej radości!

Jeśli w pięści potrzebna ci harfa, jeśli harfa ma zakląć pioruny, rozka ż żyły na struny wyszarpać i naciągać, i trącać jak struny.

Trzeba pieśniąbić a ż do śmierci, trzeba głuszyć w ciemnościach syk węży. Jest gdzieś życie piękniejsze od nędzy. I jest miłość. I ona zwycięży.

Wtenczas daj nam, poezjo, najprostsze ze słów prostych i z cichych- najcichsze, a umarłych w wieczności rozpostrzyj jak chorągwie podarte na wichrze.

Verfasser dieses polnischen Gedichtes ist Władysław Broniewski (∗1897-12-17 – †1962-02-10).

Arg-846-1705 (2013-02-27 21:32:12)

Tiu ĉi teksto estas kopiita el http: // www. poema. art. pl/ site/ itm_362_poezja. html . Pri la autoro vidu la pola-lingvan retejon http: // pl. wikipedia. org/ wiki/ WЕ�adysЕ�aw_Broniewski .