1/1

Johann Wolfgang von Goethe,

Til den Fraværende

tradukita de Emil Aarestrup

Saa har jeg virkelig Dig mistet? Saa er Du, Hulde, borte alt? End klinger mig i Øret Lyden Af hvert et Ord, som Du har talt.

Som Vandreren sit Blik en Morgen Forgjæves op i Luften slaaer, Naar, i deet klare Rum forborgen, Høit over ham en Lærke slaaer:

Saaledes søger mangegange Mit Blik af Land og Søen hen. Dig kalde alle mine Sange: O Elskte, kom! o kom igjen!

Traduko de la Germana poemo “An die Entfernte” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en la Danan de Emil Aarestrup (∗1800-12-04 – †1856-07-21).

Arg-845-1704 (2013-02-27 11:13:19)

Siehe: http: // www. kalliope. org/ en/ digt. pl? longdid= aarestrup2000082804 . Pri la poeto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Emil_Aarestrup .

http://www.poezio.net/version?poem-id=845&version-id=1704