1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Til den Fraværende  Al la forulino
tradukita de Emil Aarestrup  tradukita de Lorenz Urbano

Saa har jeg virkelig Dig mistet? Saa er Du, Hulde, borte alt? End klinger mig i Øret Lyden Af hvert et Ord, som Du har talt.

Ĉu perdis mi vin, belulino? Ĉu via fuĝo — mia sort’? Ankoraŭ sonas laŭ rutino En la oreloj ĉiu vort’.

Som Vandreren sit Blik en Morgen Forgjæves op i Luften slaaer, Naar, i deet klare Rum forborgen, Høit over ham en Lærke slaaer:

Kaj kiel al ĉiel’ matene Rigardas vane la migrant’, Se alte tra l’ aer’ serene Eksonas la alaŭda kant’:

Saaledes søger mangegange Mit Blik af Land og Søen hen. Dig kalde alle mine Sange: O Elskte, kom! o kom igjen!

Mi same ĉien en la landoj Rigardas ofte kun pasi’; Vin vokas ĉiuj miaj kantoj: Revenu, amatin’, al mi!

Traduko de la Germana poemo “An die Entfernte” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en la Danan de Emil Aarestrup (∗1800-12-04 – †1856-07-21).

Arg-845-1704 (2013-02-27 11:13:19)

Siehe: http: // www. kalliope. org/ en/ digt. pl? longdid= aarestrup2000082804 . Pri la poeto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Emil_ Aarestrup .

Traduko de la Germana poemo “An die Entfernte” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Lorenz Urbano (civila nomo: Heinrich Lorenz, ∗1902 – †1980).

MR-518-1a / Arg-845-1703 (2013-02-27 10:35:38)

Pri la tradukinto vidu la retejon . Lia civila nomo estis “Heinrich Lorenz”, li vivis de 1902 ĝis 1980.

http://www.poezio.net/version?poem-id=845&version-id=,1704,1703