1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Al la forulino  An die Entfernte

übersetzt von Lorenz Urbano

Ĉu perdis mi vin, belulino? Ĉu via fuĝo — mia sort’? Ankoraŭ sonas laŭ rutino En la oreloj ĉiu vort’.

So hab ich wirklich dich verloren? Bist du, o Schöne, mir entfloh’n? Noch klingt in den gewohnten Ohren Ein jedes Wort, ein jeder Ton.

Kaj kiel al ĉiel’ matene Rigardas vane la migrant’, Se alte tra l’ aer’ serene Eksonas la alaŭda kant’:

So wie des Wandrers Blick am Morgen Vergebens in die Lüfte dringt, Wenn, in dem blauen Raum verborgen, Hoch über ihm die Lerche singt:

Mi same ĉien en la landoj Rigardas ofte kun pasi’; Vin vokas ĉiuj miaj kantoj: Revenu, amatin’, al mi!

So dringet ängstlich hin und wieder

Durch Feld und Busch und Wald mein Blick.

Dich rufen alle meine Lieder; O komm’, Geliebte, mir zurück!

Übersetzung des deutschen Gedichtes “An die Entfernte” von Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) ins Esperanto durch Lorenz Urbano (civila nomo: Heinrich Lorenz, ∗1902 – †1980).

MR-518-1a / Arg-845-1703 (2013-02-27 10:35:38)

Pri la tradukinto vidu la retejon . Lia civila nomo estis “Heinrich Lorenz”, li vivis de 1902 ĝis 1980.

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-845-1702 (2013-02-27 10:58:06)

Vidu ankaŭ: http: // www. textlog. de/ 18384. html kaj http: // www. kalliope. org/ en/ digt. pl? longdid= goethe2000082803 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=845&version-id=,1703,1702