1/1

Kurt Morawietz,  Kurt Morawietz,
En la nokto  In der Nacht

tradukita de Manfred Retzlaff

Atendis mi vin tie ĉi. La lumon dum la nokto mi Ne estis estinginta.

Nun ist das Haus zur Nacht gericht’, In stiller Stube brennt noch Licht, Die Fenster sind verhangen.

La florbukedo kaj la vin’, Por vi ĝi estis - kredu min. Ne estas vi veninta.

Der Blumenstrauß, im Krug der Wein, Sie sollten deine Freude sein. Du bist vorbeigegangen.

Ne scias la kialon mi Kaj kiun buŝon kisis vi. Ĝin scias eble iu.

Weiß nicht, wohin der Wind dich trieb, Noch welcher Mund dir heute lieb. Die Sterne werden’s wissen.

Nur tion ja deziras mi : Ke iu estu apud vi Kaj vin konsolu tiu.

Wär einer dir nur Fahrtgesell Und machte deinen Kummer hell Und weich und kühl dein Kissen.

Traduko de la Germana poemo “In der Nacht” de Kurt Morawietz en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2011-02.

MR-515-01 / Arg-843-1698 (2013-02-26 22:47:12)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Kurt Morawietz.

Arg-843-1697 (2013-02-26 22:29:59)

Tiu ĉi poemo aperis en 1972 en la libro “Ostwärts-Westwärts” (= Orienten-Okcidenten). Pri la verkinto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Kurt_Morawietz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=843&version-id=1698,1697