Inhaltsverzeichnis

Paul Gerhardt, Befiehl du deine Wege; Paul Gerhardt, Translasu ĉion, kio; Paul Gerhardt, Transdonu vian vojon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 Paul Gerhardt, Befiehl du deine Wege; Paul Gerhardt, Translasu ĉion, kio; Paul Gerhardt, Transdonu vian vojon

2/4

Paul Gerhardt,  Paul Gerhardt,  Paul Gerhardt,

Befiehl du deine Wege Translasu ĉion, kio Transdonu vian vojon

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Hendrik Arie de Hoog

1. Befiehl du deine Wege, Und was dein Herze kränkt, Der allertreusten Pflege Des, der den Himmel lenkt! Der Wolken, Luft und Winden, Gibt Wege, Lauf und Bahn, Der wird auch Wege finden, Da dein Fuß gehen kann.

1. Translasu ĉion, kio Vin premas en la kor’ Al nia kara Dio, Foriĝos la dolor’. La patro, kiu movas La nubojn super ni, Li certe vojon trovas, Sur kiu iros vi.

1. Transdonu vian vojon, la zorgojn de la kor’, turmentojn aŭ malĝojon al Dio, la Sinjor’! La mondon Li ja movas. La vent’ obias Lin, por nub’ Li vojon trovas; ĉu Li ne gvidus vin?

2. Dem Herren mußt du trauen, Wenn dir’s soll wohlergehn; Auf sein Werk must du schauen, Wenn dein Werk soll bestehn. Mit Sorgen und mit Grämen Und mit selbsteigner Pein Läßt Gott sich gar nichts nehmen, Es muß erbeten sein.

2. Al Dio vi nur fidu, Kaj bone fartos vi ; Sur Lian verkon vidu, Miriga estas ĝi. Vi ne devigos Dion, Eĉ se vi streĉas vin; Atingos vi nenion, Se vi ne petas Lin.

2. Al l’ Eternulo fidu en pen’ aŭ en esper’; Li viajn agojn gvidu kaj certas la prosper’. Se homo nur lamentas pri sia sort’ sen fin’, lin Dio ne atentas, nur preg’ atingas Lin.

3. Dein’ ew’ge Treu’ und Gnade, O Vater, weiß und sieht, Was gut sei oder schade Dem sterblichen Geblüt; Und was du dann erlesen, Das treibst du, starker Held, Und bringst zum Stand und Wesen, Was deinem Rat gefällt.

3. Ho patro, kio bonas Por nia hom-natur’, Vi certe tion konas, Ni kredu tion nur. Kaj kiun Vi elektas, Kreskigas Vi fortul’, Kaj tiun Vi protektas, Ho saĝa Eternul’.

3. ................................ ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ...................................

4. Weg’ hast du allerwegen, An Mitteln fehlt dir’s nicht; Dein Tun ist lauter Segen, Dein Gang ist lauter Licht, Dein Werk kann niemand hindern, Dein’ Arbeit darf nicht ruhn, Wenn du, was deinen Kindern Ersprießlich ist, willst tun.

4. Ne mankas al vi vojo, Kaj ne la rimedar’ ; Ja estas por ni ĝojo Kaj beno Via far’. Labor’ kaj verko Via Tre gravas ja por ni ; Ho kara patro nia, Ne devas halti ĝi.

4. La vojon vian ame elektas Li; tra bon’ aŭ tra suferoj same. Li gvidos laŭ bezon’. Nenio Lin retenas, ĉar venkas Lia grac’. Li siajn idojn benas per amo, fido, pac’.

…  …  …

Paul Gerhardt, Befiehl du deine Wege; Paul Gerhardt, Translasu ĉion, kio; Paul Gerhardt, Transdonu vian vojon

3/4

5. Und ob gleich alle Teufel Hier wollten widerstehn, So wird doch ohne Zweifel Gott nicht zurückegehn; Was er sich vorgenommen, Und was er haben will, Das muß doch endlich kommen Zu seinem Zweck und Ziel.

5. Kaj kvankam kontraŭstaras Diabloj tie ĉi, Sendube Dio faras Nur kiel volas Li. Jes, kion Li planadas Kaj kion volas Li, Finfine ja venadas Alcele tio ĉi.

5. ................................ ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ...................................

6. Hoff, o du arme Seele, Hoff und sei unverzagt! Gott wird dich aus der Höhle, Da dich der Kummer plagt, Mit großen Gnaden rücken; Erwarte nur die Zeit, So wirst du schon erblicken Die Sonn’ der schönsten Freud’.

6. Esperu, ho animo, Ne malesperu vi, Restadu vi sen timo, Gvidadas vin ja Di’. Se vin malbon’ insidos, Ne iru de la voj’, Vi certe iam vidos La sunon de la ĝoj’.

6. Kaj fidu Lin, animo, ĉar vin ja tiros Li, eĉ el plej granda timo kaj ĉiam miros vi, se krede vi atendos, ĝis Li en sia hor’ por via help’ descendos kaj brilo Lia glor’.

7. Auf, auf, gib deinem Schmerze Und Sorgen gute Nacht! Laß fahren, was dein Herze Betrübt und traurig macht! Bist du doch nicht Regente Der alles führen soll; Gott sitzt im Regimente Und führet alles wohl.

7. Nun bonan nokton diru Al zorgo kaj dolor’! Ĝin lasu, ĝi foriru Por ĉiam el la kor’! Vi ne konduki ĉion, Ne zorgu por la bon’! Vi lasu regi Dion. Li sidas sur la tron’.

7. ................................ ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ...................................

8. Ihn, ihn laß tun und walten, Er ist ein weiser Fürst Und wird sich so verhalten, Daß du dich wundern wirst, Wenn er, wie ihm gebühret, Mit wunderbarem Rat Die Sach’ hinausgeführet, Die dich bekümmert hat.

8. Lin, Lin nur lasu fari!

Li estas saĝa reg’. Vi devas mire stari Adore kaj en preĝ’. Ĉar Li laŭ Sia deco Ĝin gvidos al la fin’, Kaj la kor-premiteco Lasinta estos vin.

8. Kaj kredu, ke Li reĝas eĉ kontraŭ falsa ŝajn’. Se vi persiste preĝas, Li helpos iel ajn. Ne kredu, ke vi devos droniĝi en labor’ senfina; ne, Li levos vin al la patra kor’.

9. Er wird zwar eine Weile Mit seinem Trost verziehn Und tun an seinem Teile, Als hätt’ in seinem Sinn Er deiner sich begeben, Und sollt’st du für und für In Angst und Nöten schweben, Frag’ er doch nichts nach dir.

9. Li eble atendigos Dum kelka tempa vin, Kaj eble Li ŝajnigos Indiferenta Sin. Kaj ŝajnos, kvazaŭ volos Li ne plu savi vin, Neniam vin konsolos, Retiros de vi Sin.

9. ................................ ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ...................................

…  …  …

Paul Gerhardt, Befiehl du deine Wege; Paul Gerhardt, Translasu ĉion, kio; Paul Gerhardt, Transdonu vian vojon

4/4

10. Wird’s aber sich befinden, Daß du ihm treu verbleibst So wird er dich entbinden, Da du’s am mind’sten gläubst; Er wird dein Herze lösen Von der so schweren Last, Die du zu keinem Bösen Bisher getragen hast.

10. Sed se fidele restos Vi al la patra Di’, Savita de Li estos Neatendite vi. Se malgraŭ senkulpeco Suferi devas vi, De l’ peza ŝarĝiteco Vin liberigos Li.

10. ................................ ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ...................................

11. Wohl dir, du Kind der Treue! Du hast und trägst davon Mit Ruhm und Dankgeschreie Den Sieg und Ehrenkron’. Gott gibt dir selbst die Palmen In deine rechte Hand, Und du singst Freudenpsalmen Dem, der dein Leid gewandt.

11. Ho ĝoju, fidelulo! Donita de l’ Sinjor’ Ja estas al piulo, Al vi la venka glor’. Folion de la palmo Mem donos Li al vi; Vi kantos laŭ la psalmo, Dankante nur al Li.

11. ................................ ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ................................... ...................................

12. Mach End’, o Herr, mach Ende An aller unsrer Not, Stärk unsre Füß’ und Hände Und laß bis in den Tod Uns allzeit deiner Pflege Und Treu’ empfohlen sein, So gehen unsre Wege Gewiß zum Himmel ein.

12. Ho, lasu esti fino De nia mizereg’, En via patra sino, Eĉ malgraŭ sufereg’, Restadas ni surtere Kaj post la vivo-fin’ Ĉe Vi ni estos vere; Vi ja akceptos nin.

12. Li faros vian vojon plej luma en la fin’, preparos por vi ĝojon kaj feliĉigos vin. Jam sonas laŭdo-psalmoj, jam vokas vin la cel’, jam logas vin la palmoj, ĉe l’ pordo de l’ ĉiel’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27), publikigita 1653.

Arg-546-1096 (2010-06-24 22:02:56)

Pri la verkinto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Gerhardt . La teksto troviĝas en la germana evangelia eklezia kantlibro sub la numero

294. La melodion verkis Bartholomäus Gesius en 1603. La tekston mi, Manfred Retzlaff, prenis el http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ befiehld. html .

Traduko de la Germana poemo “Befiehl du deine Wege” de Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-546-1098 (2010-07-03 14:37:37)

La unuan, la duan kaj la kvinan strofojn mi, Manfred Retzlaff, korektis lau konsiloj de s-ro pastro Albrecht Kronenberger [Albrecht. Kronenberger@ t-online. de ].

Traduko de la Germana poemo “Befiehl du deine Wege” de Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27) en Esperanton de Hendrik Arie de Hoog (∗1910 – †2001) en 1954.

Arg-546-1100 (2013-07-17 21:48:20)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la ekumena eklezia kant-libro “Adoru”, n-ro 744. Pri la tradukinto, la nederlanda esperantisto H. A. de Hoog, estas notita io en la vikipedia retejo http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Hendrik_Arie_de_Hoog .