1/1

Joseph Campbell,  Joseph Campbell,
The Old Woman  La maljuna virino

tradukita de Lajos Tarkony

As a white candle In a holy place, So is the beauty Of an aged face.

Kiel blanka kandelo antaŭ Sankta Virgin’ estas la vizaĝo de maljuna virin’.

As the spent radiance Of the winter sun, So is a woman With her travail done.

Kiel lasta radio de l’ sun’ mortas for, estas virino kun finita labor’.

Her brood gone from her, And her thoughts as still As the waters Under a ruined mill.

Kun pensoj serenaj, post ĝoj’ kaj esper’ ŝi milde memoras pri pasinta sufer’.

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Joseph Campbell (∗1904-03-26 – †1987-10-30).

Arg-842-1695 (2013-02-26 19:17:16)

La  tekston  mi,  Manfred  Retzlaff,  tro-
vis  en  http: // oldpoetry. com/ opoem/

32224-Joseph-Campbell-The-Old-Woman Pri la poeto enrigardu la vikipediejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Joseph_Campbell .

Traduko de la Angla poemo “The Old Woman” de Joseph Campbell (∗1904-03-26 – †1987-10-30) en Esperanton de Lajos Tarkony (civila nomo: Ludwig Totsche, ∗1902 – †1978-07-15).

Arg-842-1696 (2013-02-26 19:14:43)

Li estis hungara esperantisto. La teksto aperis en 1953 en la revuo �La Praktiko“, n-ro 3-4 (185-186), 17-a jarkolekto, marto-aprilo 1953. S-ro Lars Kromann aperigis ĝin en sia kolekto http: // www. literaturo. dk sub http: // www. literaturo. dk/ maljuna. htm . Tiu ĉi poem-traduko aperis en la revuo �Literatura Mondo“ en la jaro 1947, en la numero 179. Vidu la kolekton http: // egalite. hu/ vinye/ literaturamondoenhavo. pdf , paĝo

61. (En http://www.literaturo.dk/maljuna.htm estas indikita la pseŭdonimo J. I. kiel tradukinto.) Pri Lajos Tárkony vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Lajos_TГ�rkony .

http://www.poezio.net/version?poem-id=842&version-id=1695,1696