1/3

August Graf von Platen-Hallermünde,  August Graf von Platen-Hallermünde,
Das Grab im Busento  La tombo en la Busento

tradukita de H. Gerke

Nächtlich am Busento lispeln, bei Cosenza, dumpfe Lieder, aus den Wassern schallt es Antwort, und in Wirbeln klingt es wider!

Nokto estas. Ĉe Kosenco, kie la Busento ondas, murmuretas surdaj kantoj, de la akvo bru’ respondas.

Und den Fluss hinauf, hinunter ziehn die Schatten tapfrer Goten, die den Alarich beweinen, ihres Volkes besten Toten.

Sur la bordo tien-reen movetiĝas kvazaŭ homoj: mortis reĝo Alariko, ploras gotaj la fantomoj.

Allzufrüh und fern der Heimat mussten hier sie ihn begraben, während noch die Jugendlocken seine Schulter blond umgaben.

Malproksime de la hejmo la aspiroj neniiĝis, malgraŭ ke sur liaj ŝultroj bukloj de l’ junec’ ondiĝis.

Und am Ufer des Busento reihten sie sich um die Wette, um die Strömung abzuleiten, gruben sie ein frisches Bette.

Jen — fluejon novan fosis la herooj tre profundan, kun fervoro devojigis la riveron, la abundan.

In der wogenleeren Höhlung wühlten sie empor die Erde, senkten tief hinein den Leichnam, mit der Rüstung, auf dem Pferde.

Sur malplena fundo ili laboradis — jen kavaĵo! entombigis la mortinton sur ĉevalo kun armaĵo.

…  …

2/3

Deckten dann mit Erde wieder ihn und seine stolze Habe, dass die hohen Stromgewächse wüchsen aus dem Heldengrabe.

La trezoron sian karan ili kaŝis en la tero, ke elkresku el la tombo kreskaĵaro de l’ rivero.

Abgelenkt zum zweitenmale, ward der Fluss herbeigezogen: Mächtig in ihr altes Bette schäumten die Busentowogen.

Rekondukis la riveron per fervora laborado; ree la antaŭan vojon ŝaŭmis ĝi kun ondegado.

Und es sang ein Chor von Männern: “Schlaf in deinen Heldenehren! Keines Römers schnöde Habsucht soll dir je dein Grab versehren!”

“Dormu en honor’, heroo!” kantis la funebra ĥoro, “la avidon kontraŭstaru via tombo, via gloro!”

Sangen’s, und die Lobgesänge tönten fort im Gotenheere; wälze sie, Busentowelle, wälze sie von Meer zu Meere!

Kaj la himno sonegadis tra la gota heroaro, rulu ĝin, Busento-ondo, rulu ĝin de mar’ al maro.

…  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Graf von Platen-Hallermünde (∗1796 – †1835).

Arg-840-1688 (2013-02-22 19:50:32)

La teksto troviĝas interalie en http: // www. alarico. org/ das_grab_im_busento_ .html , http: // meister. igl. uni-freiburg. de/ gedichte/ pla_av. html kaj http: // de. wikisource. org/ wiki/ Das_Grab_im_Busento .

Traduko de la Germana poemo “Das Grab im Busento” de August Graf von Platen-Hallermünde (∗1796 – †1835) en Esperanton de H. Gerke.

Arg-840-1689 (2014-02-12 15:59:46)

Tiu ĉi traduko aperis en 1950 en �La Praktiko“, Den Haag, Nederlando, n-ro. 9-12 (155-158), septembro-decembro 1950, (14a jaro). Vidu ankaŭ: http: // www. literaturo. dk/ busento. htm . Pri la rivero Busento vidu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ Das_Grab_im_Busento . Pri la tradukinto nenio estas trovebla en la interreto. Vidu ankaŭ: http: // www. mein-italien. info/ it/ letteratura/ tomba-busento. htm . Pri la gazeto “La Praktiko” vidu: http: // books. google. de/ books/ about/ a_Praktiko. html? id= iG7lAAAAMAAJ&redir_esc= y .