1/2

August Graf von Platen-Hallermünde, August Graf von Platen-Hallermünde, August Graf von Platen-Hallermünde,

Das Grab im Busento La tomba nel Busento La tombo en la Busento

tradukita de Giosuè Carducci  tradukita de H. Gerke

Nächtlich am Busento lispeln, bei Cosenza, dumpfe Lieder, aus den Wassern schallt es Ant-

wort, und in Wirbeln klingt es wider!

Cupi a notte canti suonano Da Cosenza su ’l Busento, Cupo il fiume gli rimormora Dal suo gorgo sonnolento.

Nokto estas. Ĉe Kosenco, kie la Busento ondas, murmuretas surdaj kan-

toj, de la akvo bru’ respondas.

Und den Fluss hinauf, hinunter ziehn die Schatten tapfrer Goten, die den Alarich beweinen, ihres Volkes besten Toten.

Su e giù pe ’l fiume passano E ripassano ombre lente: Alarico i Goti piangono, Il gran morto di lor gente.

Sur la bordo tien-reen movetiĝas kvazaŭ homoj: mortis reĝo Alariko, ploras gotaj la fantomoj.

Allzufrüh und fern der Heimat mussten hier sie ihn begraben, während noch die Jugendlocken seine Schulter blond umgaben.

Ahi sì presto e da la patria Così lungi avrà il riposo, Mentre ancor bionda per gli

ómeri Va la chioma al poderoso!

Malproksime de la hejmo la aspiroj neniiĝis, malgraŭ ke sur liaj ŝultroj bukloj de l’ junec’ ondiĝis.

Und am Ufer des Busento reihten sie sich um die Wette, um die Strömung abzuleiten, gruben sie ein frisches Bette.

Del Busento ecco si schierano Su le sponde i Goti a pruova, E dal corso usato il piegano Dischiudendo una via nuova.

Jen — fluejon novan fosis la herooj tre profundan, kun fervoro devojigis la riveron, la abundan.

In der wogenleeren Höhlung wühlten sie empor die Erde, senkten tief hinein den Leichnam, mit der Rüstung, auf dem Pferde.

Dove l’onde pria muggivano Cavan, cavano la terra; E profondo il corpo calano, A cavallo, armato in guerra.

Sur malplena fundo ili laboradis — jen kavaĵo! entombigis la mortinton sur ĉevalo kun armaĵo.

Deckten dann mit Erde wieder ihn und seine stolze Habe, dass die hohen Stromgewächse wüchsen aus dem Heldengrabe.

Lui di terra anche ricoprono E gli arnesi d’òr lucenti: De l’eroe crescan su l’umida Fossa l’erbe de i torrenti!

La trezoron sian karan ili kaŝis en la tero, ke elkresku el la tombo kreskaĵaro de l’ rivero.

Abgelenkt zum zweitenmale, ward der Fluss herbeigezogen: Mächtig in ihr altes Bette schäumten die Busentowogen.

Poi, ridotto a i noti tramiti, Il Busento lasciò l’onde Per l’antico letto valide Spumeggiar tra le due sponde.

Rekondukis la riveron per fervora laborado; ree la antaŭan vojon ŝaŭmis ĝi kun ondegado.

…  …  …

2/2

Und es sang ein Chor von

Männern: “Schlaf in deinen Heldenehren! Keines Römers schnöde Habsucht soll dir je dein Grab versehren!”

Cantò allora un coro d’uomini: - Dormi, o re, ne la tua gloria! Man romana mai non vìoli La tua tomba e la memoria! - “Dormu en honor’, heroo!” kantis la funebra ĥoro, “la avidon kontraŭstaru via tombo, via gloro!”

Sangen’s, und die Lobgesänge tönten fort im Gotenheere; wälze sie, Busentowelle, wälze sie von Meer zu Meere!

Cantò, e lungo il canto udivasi Per le schiere gote errare: Recal tu, Busento rapido, Recal tu da mare a mare.

Kaj la himno sonegadis tra la gota heroaro, rulu ĝin, Busento-ondo, rulu ĝin de mar’ al maro.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Graf von Platen-Hallermünde (∗1796 – †1835).

Arg-840-1688 (2013-02-22 19:50:32)

La teksto troviĝas interalie en http: // www. alarico. org/ das_ grab_im_busento_.html , http: // meister. igl. uni-freiburg. de/ gedichte/ pla_av. html kaj http: // de. wikisource. org/ wiki/ Das_Grab_im_Busento .

Traduko de la Germana poemo “Das Grab im Busento” de August Graf von Platen-Hallermünde (∗1796 – †1835) en itala de Giosuè Carducci (∗1835 – †1907-02-16).

Arg-840-1690 (2014-02-11 11:20:14)

Pri la tradukinto vidu la retejojn http: // www. alarico. org/ la_ tomba_nel_busento_.html kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ GiosuГ�_Carducci .

Traduko de la Germana poemo “Das Grab im Busento” de August Graf von Platen-Hallermünde (∗1796 – †1835) en Esperanton de H. Gerke.

Arg-840-1689 (2014-02-12 15:59:46)

Tiu ĉi traduko aperis en 1950 en �La Praktiko“, Den Haag, Nederlando, n-ro. 9-12 (155-158), septembro-decembro 1950, (14-a jaro). Vidu ankaŭ: http: // www. literaturo. dk/ busento. htm . Pri la rivero Busento vidu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ Das_Grab_im_ Busento . Pri la tradukinto nenio estas trovebla en la interreto. Vidu ankaŭ: http: // www. mein-italien. info/ it/ letteratura/ tomba-busento. htm . Pri la gazeto “La Praktiko” vidu: http: // books. google. de/ books/ about/ a_ Praktiko. html? id= iG7lAAAAMAAJ&redir_ esc= y .

http://www.poezio.net/version?poem-id=840&version-id=,1688,1690,1689