1/2

Wilhelm Müller,  Wilhelm Müller,  Wilhelm Müller,
La tilio  Ĉe put’ antaŭ pordego  Ĉe puto antaŭ l’urbo
tradukita de Ludwig Emil Meier  tradukita de Joachim Gießner  tradukita de Ludwig Emil Meier (kaj aliuloj)

Ĉe l’puto antaŭ l’urbo Jen staras la tili’, En kies ombro dolĉe Revadis ofte mi. En ĝia ŝel’ tranĉite Vidiĝas ama dir’, Kaj daŭre min altiras Al ĝi la korsopir’.

Ĉe put’ antaŭ pordego jen staras la tili’. En ĝia ombro dolĉe ja ofte revis mi. Mi tranĉis karajn vortojn en ĝia kruda ŝel’. En ĝojo kaj doloro ĝi restis mia cel’.

Ĉe puto antaŭ l’ urbo jen staras la tili’, en kies ombro dolĉe revadis ofte mi. Mi tranĉis en la ŝelon amsignojn pro memor’; sopir’ min tien logis en ĝojo kaj dolor’.

Hodiaŭ, ĉe noktmezo Mi pasis ĝin, migrul’, Ho! Spite la malhelo Fermiĝis la okul’. Sed ĝiaj bonaj branĉoj Alvokis ŝajne min: “Alvenu, ho junulo, Ni repacigos vin!”

Mi devis pretermigri dum nokta obskurec’. Mi fermis la okulojn en nigra malhelec’. Kaj kvazaŭ min vokante la branĉoj muĝas jen: “Ĉi tien vi nur venu kun via korĉagren’.”

En lasta nokto pasis mi preter la tili’, sed malgraŭ la malhelo okulojn fermis mi. Jen ĝiaj branĉoj muĝis kaj ŝajnis logi min: “Restadu, ho migrulo, ni trankviligos vin!”

Alblovis vent’ malvarme Kun granda energi’, Ĉapelon ĝi fortiris, sed ne turniĝis mi. Kaj nun, post kelka mejlo De interspaco, ho! Ankoraŭ bruas l’arbo. “Ĉe mi paciĝu do!”

Malvarma vento blovis dolore kontraŭ mi. De l’ kap’ ĉapel’ forflugis, ne turnis mi al ĝi. Nun malproksima estas mi for de la tili’, sed vokas ĝi: “Nur venu, trankvilon trovos vi!”

La vento kontraŭblovis, ĉapelon ŝiris for. Sed pelis min antaŭen turmentoj de la kor’. Se plue mi vagadus eĉ ĝis la monda fin’, la branĉoj ĉiam logus: “Ni trankviligos vin!”

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Der Lindenbaum” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1907.

Arg-83-166 (2014-05-31 14:26:54)

Tio estas la origina tradukversio de L. E. MEIER. Ĝi troviĝas en la kantlibreto “Esperantista Kantaro”, kiun eldonis HANS TH. HOFFMANN en 1907 en sia eldonejo en Berlino, Steglitzer Str. 44. Tiu ĉi esperantigo troviĝas ankaŭ en http: // kantaro. ikso. net/ la_tilio . Vidu ankaŭ: http: // 194. 95. 59. 225/ index. php? id= 3623 .

Traduko de la Germana poemo “Der Lindenbaum” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25) en 2001-11.

Arg-83-165 (2003-12-28 22:58:15)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la kantlibro “Mia kantaro I”, kiun eldonis JOSEF SCHIFFER (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio) en 2001.

Traduko de la Germana poemo “Der Lindenbaum” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-

01) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (kaj aliuloj).

Arg-83-164 (2003-11-09 21:14:39)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la germana Esperantolernolibro “Post la kurso” de WILHELM kaj HANS WINGEN, sur paĝo 68. Sube estas indikite tie: “Laŭ L. E. Meier k. a.”. El tio oni povas konkludi, ke ĝi ne estas la origina tradukversio de L. E. MEIER kaj ke ĝi estas iom ŝanĝita de aliuloj, eble de la fratoj WINGEN mem.

http://www.poezio.net/version?poem-id=83&version-id=166,165,164