1/2

Wilhelm Müller,  Wilhelm Müller, Wilhelm Müller,  Wilhelm Müller,

Ĉe put’ antaŭ pordego Ĉe puto an- taŭ l’urbo Der Lindenbaum

La tilio

tradukita de Joachim Gießner tradukita de Ludwig Emil Meier (kaj aliuloj) tradukita de Ludwig Emil Meier

Ĉe put’ antaŭ porde-

go jen staras la tili’. En ĝia ombro dolĉe ja ofte revis mi. Mi tranĉis karajn vor-

tojn en ĝia kruda ŝel’. En ĝojo kaj doloro ĝi restis mia cel’.

Ĉe puto antaŭ l’ ur-

bo jen staras la tili’, en kies ombro dolĉe revadis ofte mi. Mi tranĉis en la

ŝelon amsignojn pro me-

mor’; sopir’ min tien logis en ĝojo kaj dolor’.

Am Brunnen vor dem To-

re Da steht ein Lindenbaum Ich träumt in seinem

Schatten So manchen süßen Traum Ich schnitt in seine Rinde so manches liebes Wort Es zog in Freud und Leide Zu ihm mich immer fort Ĉe l’puto antaŭ l’urbo Jen staras la tili’, En kies ombro dolĉe Revadis ofte mi. En ĝia ŝel’ tranĉite Vidiĝas ama dir’, Kaj daŭre min altiras Al ĝi la korsopir’.

Mi devis pretermigri dum nokta obskurec’. Mi fermis la okulojn en nigra malhelec’. Kaj kvazaŭ min vo-

kante la branĉoj muĝas jen: “Ĉi tien vi nur venu kun via korĉagren’.”

En lasta nokto pasis mi preter la tili’, sed malgraŭ la mal-

helo okulojn fermis mi. Jen ĝiaj branĉoj

muĝis kaj ŝajnis logi min: “Restadu, ho migru-

lo, ni trankviligos vin!”

Ich mußt auch heute wan-

dern Vorbei in tiefer Nacht Da hab ich noch im Dun-

kel Die Augen zugemacht Und seine Zweige rausch-

ten Als riefen sie mir zu: “Komm her zu mir, Gesel-

le Hier findst du deine Ruh.”

Hodiaŭ, ĉe noktmezo Mi pasis ĝin, migrul’, Ho! Spite la malhelo Fermiĝis la okul’. Sed ĝiaj bonaj

branĉoj Alvokis ŝajne min: “Alvenu, ho junulo, Ni repacigos vin!”

Malvarma vento blo-

vis dolore kontraŭ mi. De l’ kap’ ĉapel’ for-

flugis, ne turnis mi al ĝi. Nun malproksima

estas mi for de la tili’, sed vokas ĝi: “Nur ve-

nu, trankvilon trovos vi!”

La vento kon-

traŭblovis, ĉapelon ŝiris for. Sed pelis min an-

taŭen turmentoj de la

kor’. Se plue mi vagadus eĉ ĝis la monda fin’, la branĉoj ĉiam lo-

gus: “Ni trankviligos

vin!”

Die kalten Winde bliesen Mir grad ins Angesicht Der Hut flog mir vom

Kopfe Ich wendete mich nicht Nun bin ich manche Stun-

de Entfernt von diesem Ort Und immer hör ich’s rau-

schen: “Du fändest Ruhe dort.”

Alblovis vent’ malvar-

me Kun granda energi’, Ĉapelon ĝi fortiris, sed ne turniĝis mi. Kaj nun, post kelka

mejlo De interspaco, ho! Ankoraŭ bruas l’arbo. “Ĉe mi paciĝu do!”

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Der Lindenbaum” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25) en 2001-11.

Arg-83-165 (2003-12-28 22:58:15)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la kantlibro “Mia kantaro I”, kiun eldonis JOSEF SCHIF-FER (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio) en 2001.

Traduko de la Germana poemo “Der Lindenbaum” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (kaj aliuloj).

Arg-83-164 (2003-11-09 21:14:39)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la germana Esperanto-lernolibro “Post la kurso” de WILHELM kaj HANS WINGEN, sur paĝo 68. Sube estas indikite tie: “Laŭ L. E. Meier k. a.”. El tio oni povas konkludi, ke ĝi ne estas la origina tradukversio de L. E. MEIER kaj ke ĝi estas iom ŝanĝita de aliuloj, eble de la fratoj WINGEN mem.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01), publikigita 1822.

Arg-83-163 (2003-12-28 22:57:42)

Mi trovis tiun originan version en la TTT sub http: // ingeb. org/ Lieder/ AmBrunne. html Traduko de la Germana poemo “Der Lindenbaum” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1907.

Arg-83-166 (2014-05-31 14:26:54)

Tio estas la origina tradukversio de L. E. MEIER. Ĝi troviĝas en la kantlibreto “Esperantista Kantaro”, kiun eldonis HANS TH. HOFFMANN en 1907 en sia eldonejo en Berlino, Steglitzer Str. 44. Tiu ĉi esperantigo troviĝas ankaŭ en http: // kantaro. ikso. net/ la_tilio . Vidu ankaŭ: http: // 194. 95. 59. 225/ index. php? id= 3623 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=83&version-id=165,164,163,166